Systemy Nośne
Falcon 9 wyniósł na orbitę hiszpańskiego satelitę i ładunek wojskowy
W ostatnich dniach firma SpaceX przeprowadziła udane wyniesienie na orbitę nowego satelity komunikacyjnego o nazwie Amazonas Nexus, który miał w sobie zintegrowany ładunek należący do Sił Kosmicznych USA (USSF). Był to 9. lot orbitalny wykonany przez przez przedsiębiorstwo Elona Muska w obecnym roku i już 202. lot systemu nośnego Falcon 9 od początku jego użytkowania.
SpaceX nie zwalnia tempa wykonywanych startów orbitalnych i wraz z początkiem lutego może się pochwalić już 9. wykonaną misją w obecnym roku kalendarzowym. Najnowszym efektem jest start systemu nośnego Falcon 9 ze stanowiska SLC-40 znajdującym się w kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Odbył się on 7 lutego br. o godz. 2:32 czasu polskiego, jego celem było wyniesienie na orbitę nowej jednostki satelitarnej o nazwie Amazonas Nexus dla hiszpańskiego operatora Hispasat. Należy zaznaczyć, że na pokładzie znalazło się także urządzenie należące do Sił Kosmicznych USA.
Liftoff! pic.twitter.com/XMKaD3cv1j
— SpaceX (@SpaceX) February 7, 2023
Deployment of @Hispasat’s Amazonas Nexus confirmed pic.twitter.com/jx7uE82UmL
— SpaceX (@SpaceX) February 7, 2023
Początkowo wydarzenie zostało opóźnione przez niekorzystne warunki atmosferyczne, lecz finalnie rakieta Falcon 9 bez zbędnych komplikacji wykonała swój lot orbitalny z powodzeniem umieszczając ładunek użyteczny misji na orbicie transferowej już po 36 minutach od momentu startu. W następnej kolejności urządzenie hiszpańskiego operatora przy użyciu własnego napędu (zasilanego bateriami słonecznymi) rozpoczęło podróż na swoją docelową wysokość orbitalną (ok. 36 000 km nad równikiem), która powinna zostać osiągnięta w przeciągu najbliższych kilku miesięcy. Opisywany satelita o nazwie Amazonas Nexus ma rozpocząć służbę operacyjną w lipcu br., która będzie trwać przez co najmniej 15 lat.
Czytaj też
Amazonas Nexus wyprodukowany przez Thales Alenia Space we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) to pokaźnych rozmiarów satelita komunikacyjny należący do hiszpańskiego operatora Hispasat. Ważące ok. 4,5 t urządzenie satelitarne ma zapewnić łączność internetową w obszarze Ameryki Północnej i Południowej, a także Grenlandii oraz na Oceanie Atlantyckim. Jego głównym celem jest zapewnienie łączności użytkownikom w odległych miejscach na świecie zarówno na wodzie, lądzie jak i w powietrzu. Jest on wyposażony w technologię o wysokiej przepustowości obsługującą fale radiowe pasma Ku i Ka. Satelita nowej generacji dołączy do pięciu innych satelitów Amazonas, które już znajdują się na orbicie.
Satelita nowej generacji dołączy do pięciu innych satelitów Amazonas, które już znajdują się na orbicie. Ma on także zastąpić jednostkę Amazonas 2, która została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w 2009 r. Niedługo po umieszczeniu satelity Amazonas Nexus w przestrzeni kosmicznej, Siły Kosmiczne USA poinformowały, że w ramach misji został wyniesiony także wojskowy ładunek o nazwie Pathfinder 2. Jego przeznaczeniem jest zapewnienie wyższego poziomu szyfrowania komunikacyjnego dla amerykańskiego wojska.
Czytaj też
Opisywany start był już 202. lotem systemu nośnego Falcon 9 od początku jego użytkowania. Po udanym wyniesieniu ładunku pierwszy stopień rakiety z powodzeniem wylądował na platformie morskiej o nazwie Just Read The Instructions znajdującej się na Oceanie Atlantyckim. Był to tym samym już 143. udany powrót pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 w historii. Był to także 9. lot orbitalny wykonany przez przez przedsiębiorstwo Elona Muska w obecnym roku i jest ono w tym momencie na dobrej drodze do pobicia rekordu wykonanych lotów orbitalnych w ciągu 365 dni.