Reklama

Obserwacja Ziemi

Europejskie satelity pomogły w poszukiwaniach prezydenta Iranu

Autor. ESA

Komisja Europejska, na prośbę Iranu, uruchomiła w niedzielę (tj. 19 maja br.) usługę mapowania satelitarnego programu Copernicus, aby wspomóc poszukiwania śmigłowca z prezydentem Ebrahimem Raisim na pokładzie, który rozbił się w pobliżu miasta Dżolfa w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni. Dzień później potwierdzono śmierć irańskiego prezydenta oraz ministra spraw zagranicznych.

Na prośbę Iranu o pomoc aktywujemy usługę mapowania w ramach szybkiego reagowania programu Copernicus, w związku z wypadkiem helikoptera, na którym według doniesień znajdował się prezydent Iranu i jego minister spraw zagranicznych” - poinformował w serwisie X unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Copernicus to unijny program satelitarnej obserwacji Ziemi realizowany przez Komisję Europejską we współpracy m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną. Dane gromadzone przez infrastrukturę programu Copernicus dotyczą sześciu głównych obszarów: stan lądów, stan wód, stan atmosfery, zmiany klimatu, sytuacje kryzysowe/klęski żywiołowe, bezpieczeństwo. Tym razem europejskie satelity miały pomóc odszukać głowę państwa Iranu.

Reklama

Do wypadku, w którym udział brali m.in. prezydent Ebrahim Raisi i minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amirabdollahian, doszło w gęstej mgle w górzystym regionie na północnym zachodzie kraju. Złe warunki spowodowały że helikopter ratowniczy nie był w stanie dotrzeć do obszaru, w którym - jak przypuszczano - znajdował się śmigłowiec. W poniedziałek (20 maja br.) nad ranem potwierdzono śmierć irańskiego prezydenta, a także szefa MSZ.

Irańska konstytucja stanowi, że w przypadku śmierci prezydenta pierwszy wiceprezydent – którym jest obecnie Mohammad Mochber – obejmie to stanowisko za zgodą Najwyższego Przywódcy Alego Chameneia, a po upływie 50 dni zorganizowane zostaną wybory prezydenckie.

Reklama

Aktualne informacje są niezbędne dla bezpiecznych i udanych działań ratowniczych. Pochodzące ze zobrazowań satelitarnych dane teledetekcyjne stanowią doskonałe źródło informacji na temat pozostającego w polu zainteresowania obszaru. Korzystając z technologii satelitarnych prowadzący akcję ratowniczą mogą lepiej gospodarować własnymi ludźmi i zasobami.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!