Reklama

Obserwacja Ziemi

ICEYE nawiązało współpracę z NASA

Autor. ICEYE

W ostatnich dniach ICEYE US, spółka zależna polsko-fińskiego koncernu ICEYE, specjalizującego się w monitorowaniu Ziemi za pomocą radarowego obrazowania satelitarnego, ogłosiła zawarcie umowy ramowej (Blanket Purchase Agreement) z NASA. Kontrakt został zawarty na pięć lat i obejmuje zakup danych z radaru z syntetyczną aperturą (SAR), które zostaną użyte do realizacji celów naukowych i aplikacyjnych NASA.

Reklama

W środę, 5 kwietnia 2023 r., ICEYE US, będąca spółką zależną polsko-fińskiego koncernu ICEYE, który specjalizuje się w stałym monitoringu Ziemi z wykorzystaniem satelitów wyposażonych w syntetyczną aperturę SAR, poinformowała w ostatnich dniach o zawarciu umowy ramowej (Blanket Purchase Agreement) z NASA. Według komunikatu prasowego ICEYE, kontrakt został zwarty na pięć lat i obejmuje zakup danych SAR, które zostaną użyte do realizacji celów naukowych i aplikacyjnych NASA. Umowa została sfinansowana przez Wydział Nauki o Ziemi (Earth Science Division) podlegającego Naukowemu Dyrektoriatowi Misyjnemu (Science Mission Directorate) NASA.

Reklama
Reklama

Pozyskiwanie danych satelitarnych ze źródeł komercyjnych jest realizowane od 2020 r. w ramach programu Commercial Smallsat Data Acquisition (CSDA) realizowanego przez amerykańską agencję kosmiczną. W ramach CSDA dane te są identyfikowane i oceniane pod względem przydatności dla Wydziału Nauki o Ziemi, a następnie pozyskiwane.

To dla nas zaszczyt, że możemy wspierać cele NASA związane z postępem nauk o Ziemi za pomocą komercyjnych źródeł danych. Cieszymy się, że naukowcy z ośrodków NASA w całym kraju uzyskają dostęp do niezawodnego strumienia danych z naszej konstelacji małych satelitów radarowych, a tym samym zademonstrują wartość komercyjnego SAR dla społeczności naukowej.
Eric Jensen, dyrektor generalny ICEYE US

W komunikacie koncernu ICEYE możemy również zapoznać się ze zdaniem strony amerykańskiej. Naukowiec NASA pracujący przy programie CSDA, Will McCarty, powiedział, że NASA jest podekscytowana możliwością oceny danych ICEYE w kontekście naszych portfeli badań, analiz i aplikacji w zakresie nauk o Ziemi. Dodaje, że wraz z pojawieniem się SAR ze źródeł komercyjnych, takich jak ICEYE, strona amerykańska pozostaje zainteresowana tym, jak te małe konstelacje satelitarne mogą uzupełnić istniejące zestawy danych i możliwości NASA. Ostatecznym celem jest wykorzystanie tych danych, aby zapewnić nowe perspektywy dla priorytetów naukowych.

Czytaj też

Umowa pomiędzy ICEYE US i NASA stanowi ważny kamień milowy dla komercyjnego SAR w Stanach Zjednoczonych. Różne rodzaje danych satelitarnych z komercyjnych systemów teledetekcji okazały się ważnym uzupełnieniem istniejących możliwości NASA i stanowią dziś krytyczne narzędzie do zrozumienia zmian na Ziemi. Dane ICEYE SAR są dostarczane z szerokimi uprawnieniami licencyjnymi, aby zmaksymalizować wspólną użyteczność dla badań.

Autor. ICEYE

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do tradycyjnych satelitów obserwujących Ziemię, urządzenia SAR cechują się m.in. detekcją zmian powierzchniowych Ziemi zarówno w dzień, jak i w nocy niezależnie od warunków pogodowych. Technologia ta cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony Departamentu Obrony USA oraz społeczności wywiadowczej, gdyż dostarczyła kluczowych informacji na temat ruchów rosyjskich oddziałów na Ukrainie. Dane z konstelacji ICEYE mogą być pozyskiwane na rozległych obszarach, takich jak regiony lodowcowe lub linie brzegowe, z częstymi przeglądami, aby zoptymalizować wartość naukową i wspierać nowe aplikacje badawcze.

Czytaj też

ICEYE wystrzeliła ponad 20 małych satelitów od 2018 roku i dziś obsługuje największą na świecie konstelację satelitów radaru z syntetyczną aperturą. Koncern został założony w 2014 r. przez Rafała Modrzewskiego i Pekkę Laurila, m.in. dlatego uznawany jest za polsko-fińską firmę. Wśród klientów firmy znajdują się różni odbiorcy państwowi (m.in. siły zbrojne Finlandii, Stanów Zjednoczonych, a także rządy Wielkiej Brytanii oraz Brazylii), którzy korzystają z konstelacji satelitów SAR należącej do ICEYE.

Źródło: ICEYE /Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!