Reklama

Obserwacja Ziemi

Iran wystrzelił nowego satelitę

FBI, CISA oraz ODNI wydały oświadczenie, w którym wskazały na Iran jako sprawców cyberataku na kampanię wyborczą Donalda Trumpa. Co konkretnie wskazały?
FBI, CISA oraz ODNI wydały oświadczenie, w którym wskazały na Iran jako sprawców cyberataku na kampanię wyborczą Donalda Trumpa. Co konkretnie wskazały?
Autor. sina drakhshani/Unsplash

Iran wystrzelił w sobotę (tj. 14 września br.) satelitę za pomocą rakiety skonstruowanej przez Gwardię Rewolucyjną - poinformowały państwowe media. Materiały filmowe wskazują, że rakietę wystrzelono z mobilnej wyrzutni na obrzeżach miasta Szahrud, ok. 350 km. na wschód od Teheranu - podała agencja AP.

Iran zidentyfikował rakietę nośną jako Qaem-100, którą Gwardia już raz wykorzystała do umieszczenia satelity na orbicie („Qaem” oznacza „pionowo” w języku farsi).

Rakieta umieściła tym razem ważącego 60 kilogramów satelitę na orbicie na wysokości 550 kilometrów (340 mil) - podały państwowe media, dodając, że satelita został wystrzelony aby „przetestować systemy sprzętowe i programowe”. Generał Hosejn Salami, dowódca Gwardii, oświadczył, że naukowcy pomyślnie pokonali „atmosferę rozległych i opresyjnych międzynarodowych sankcji”.

Reklama

Departament Stanu USA ani amerykańska armia nie skomentowały tej operacji. Wcześniej jednak USA podkreślały, że wystrzeliwanie satelitów przez Iran jest sprzeczne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ i wzywały Teheran do niepodejmowania żadnych działań związanych z pociskami balistycznymi zdolnymi do przenoszenia broni jądrowej.

Poprzedni irański prezydent, Ebrahim Raisi, protegowany najwyższego duchowo-politycznego przywódcy Iranu Ajatollaha Alego Chameneiego, intensywnie rozwijał program rakietowy. Nie wiadomo, jakie będzie w tej sprawie stanowisko Masuda Pezeszkiana, nowego szefa państwa, wybranego na to stanowisko śmierci jego poprzednika, który zginął w maju w katastrofie helikoptera.

Reklama

Zdaniem wywiadu USA rozwijanie przez Iran programu budowy rakiet nośnych satelitów „skróciłby czas” potrzebny do opracowania międzykontynentalnego pocisku balistycznego, ponieważ wykorzystuje podobną technologię. Pociski balistyczne mogą być używane do przenoszenia broni jądrowej. Iran po zerwaniu umowy nuklearnej z mocarstwami światowymi wzbogaca obecnie uran do poziomu militarnego.

Szef Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej Rafael Grossi wielokrotnie ostrzegał, że Teheran ma wystarczająco dużo wzbogaconego uranu do stworzenia kilku ładunków nuklearnych. Iran zawsze zaprzeczał oskarżeniom o próby zbudowania bomby atomowej twierdząc, że jego program kosmiczny, podobnie jak wzbogacanie uranu, ma czysto cywilne cele.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!