Reklama

Obserwacja Ziemi

Iran wystrzelił nowego satelitę. Do czego posłuży?

Autor. Pixabay

Iran z powodzeniem wystrzelił na orbitę swojego satelitę Soraya - oznajmiła w sobotę (20 stycznia br.) irańska agencja państwowa IRNA. Oficjalne informacje wskazują na to, że jest to urządzenie o charakterze eksperymentalnym i masie 50 kg.

Reklama

Nowy satelita, który należy do Irańskiej Organizacji Kosmicznej, został umieszczony na orbicie, 750 km od powierzchni Ziemi. Nie poinformowano, jakie zadania będzie wykonywał satelita. Przekazano jedynie, że ma on charakter eksperymentalny. Został on wystrzelony w ramach programu Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, realizowanego równolegle do cywilnego programu kosmicznego Iranu.

Reklama
Reklama

Została do tego wykorzystana trzystopniowa rakieta na paliwo stałe - Qaem 100, która tym samym zaliczyła swój debiut. Waszyngton obawia się, że ta sama technologia balistyczna dalekiego zasięgu, używana do umieszczania satelitów na orbicie, może być również wykorzystana do wystrzeliwania głowic jądrowych. Teheran zaprzecza twierdzeniom USA, że taka działalność jest przykrywką dla rozwoju rakiet balistycznych i twierdzi, że nigdy nie dążył do rozwoju broni jądrowej.

Iran ma jeden z najbardziej rozwiniętych programów rakietowych na Bliskim Wschodzie. Pierwsza rakieta tego kraju osiągnęła orbitę w 2008 r., z kolei rok później udało się Iranowi wystrzelić na orbitę pierwszego satelitę. Na przestrzeni kolejnych lat program kosmiczny Iranu doświadczył kilku niepowodzeń, w szczególności ze względu na problemy techniczne rodzimych konstrukcji nośnych.

Czytaj też

Patrząc na ostatnie starty prawdopodobnym jest, że nowa jednostka jest satelitą do obserwacji Ziemi. Kilka miesięcy temu władze USA podkreśliły, że nowe technologie na orbicie mają zwiększyć zdolności Teheranu do monitorowania potencjalnych celów w Izraelu i na całym Bliskim Wschodzie. Zwrócono także uwagę, że Rosja może uzyskać dostęp do irańskich urządzeń pomimo zapewnień władz Teheranu o nieprzekazywaniu danych satelitarnych gromadzonych przez urządzenia.

Przypomnijmy, że Iran rozpoczął swój program kosmiczny w 2004 r. i jest jednym z 24 członków-założycieli Komitetu ONZ ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej, który został utworzony jeszcze w 1959 r.

Źródło: PAP/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze (1)

  1. bezreklam

    NIelegln bron atmowa to ma izel a nie iran. Takze to izeal okupuje pewne krje nie iran i takze to ieal zaibij acywili zwcajnie bombrdujac. Pierwsze co musicie wiedziec drodzzy czytenicy - ze nie ma obiektwnosci i prawdy cokowiek usyszcie na teram izeala czy iranu. Jest to z gory zalozone co bedzie powiedziane. Wiedza o tym poowli wam dociekac prawdy dopiero

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!