Reklama

Obserwacja Ziemi

Izrael zwiększa zdolności radarowej obserwacji Ziemi

Rakieta Shavit-2
Rakieta Shavit-2
Autor. The Prime Minister’s Office of Israel

W ostatnich dniach Ministerstwo Obrony Izraela wykonało niezapowiedziany wcześniej start swojego systemu nośnego Shavit-2, którego zadaniem było wyniesienie na orbitę tajnego satelitę Ofek-13, służącego do rozpoznania obrazowego. Urządzenie ma wnosić nową jakość do zdolności operacyjnych izraelskich sił zbrojnych na Bliskim Wschodzie.

Reklama

Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało, że w nocy z 28 nad 29 marca br. o godz. 3:10 czasu polskiego z powodzeniem przeprowadzono start systemu nośnego Shavit-2, którego zadaniem było umieszczenie w przestrzeni kosmicznej nowej, wojskowej jednostki satelitarnej Ofek-13, wyposażonej w radar z syntetyczną aperturą (SAR), która ma posłużyć do zwiększenia zdolności w zakresie wywiadu satelitarnego i rozpoznawania zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa. Start został wykonany z Bazy Lotniczej Palmachim, znajdującej się w środkowej części Izraela.

Reklama
Reklama

Izraelskie władze nie podały zbyt wielu informacji dotyczących wojskowego satelity Ofek-13, co spowodowane jest względami bezpieczeństwa. Jako potwierdzenie pomyślności lotu poinformowano, że urządzenie rozpoczęło transmisję danych i zakończono wstępną serię kontroli. Instrument został zbudowany przez firmę Israel Aerospace Industries (IAI) dla izraelskiego rządu. Spółka podkreśla, że jest to najbardziej zaawansowanym w swoim rodzaju satelita z unikalnymi możliwościami obserwacji radarowej. Urządzenie jest bowiem wyposażone w radar z syntetyczną aperturą (SAR), dzięki któremu może prowadzić swoje obserwacje przez całą dobę, niezależnie od warunków pogodowych.

Czytaj też

Dzięki możliwościom nowego satelity o masie 300 kg, Izrael wzmacnia swoje zdolności w zakresie rozpoznania satelitarnego. Urządzenie ma wnosić nową jakość m.in. do zdolności operacyjnych izraelskich sił zbrojnych na Bliskim Wschodzie. Ofek-13 jest pierwszym satelitą szpiegowskim, którego Izrael wystrzelił od prawie trzech lat, po elektrooptycznym Ofek-16 wyniesionym w lipcu 2020 r. Niektóre satelity Ofek wykorzystują zaawansowany system elektrooptyczny o rozdzielczości do 0,5 m, natomiast część z nich wykorzystuje wspomnianą technologię SAR, która w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem np. ze strony Departamentu Obrony USA oraz społeczności wywiadowczej.

Fot. Ministerstwo Obrony Izraela [mod.gov.il]
Fot. Ministerstwo Obrony Izraela [mod.gov.il]

Wykorzystanym do tej misji systemem nośnym była wspomniana na początku izraelska rakieta Shavit-2 (z hebr. Kometa), wywodząca się w dużej mierze od również izraelskiej produkcji rakiety balistycznej Jerycho-2. Jest lekkim, trójsegmentowym systemem nośnym - podobnie jak jej balistyczny prekursor, korzysta z silników na stały materiał pędny. Niebojowa rakieta produkowana jest przez koncern IAI z przeznaczeniem do wynoszenia niewielkich satelitów na niską orbitę okołoziemską, natomiast operatorem systemu nośnego jest Izraelska Agencja Lotów Kosmicznych (ISA - Israel Space Agency).

Czytaj też

Większość satelitów, które są wynoszone na orbitę przez Izrael to systemy zwiadu/wywiadu. Pierwszy wystrzelony przez to państwo satelita (Ofek-1) trafił w przestrzeń kosmiczną 19 września 1988 roku. Start przeprowadzono wówczas z użyciem rakiety Shavit, z poligonu rakietowego na pustyni Negew.

Reklama

Komentarze

    Reklama