Reklama

Obserwacja Ziemi

Kanada inwestuje w satelity nowej generacji

Fot. Kanadyjska Agencja Kosmiczna [asc-csa.gc.ca]
Fot. Kanadyjska Agencja Kosmiczna [asc-csa.gc.ca]

W ostatnim czasie Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CAS) ogłosiła nowy fundusz na rozwój istniejącej konstelacji satelitów obserwacyjnych - Radarsat. Jednostki są odpowiedzialne za stałe monitorowanie klimatu, reagowanie na katastrofy naturalne oraz stanowią wsparcie dla kanadyjskiego wojska. Według informacji podanych przez CAS, wsparcie rządu to ponad 1 mld dolarów kanadyjskich (CAD).

Reklama

Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CAS) opublikowała informację na temat wsparcia rządowego dla rozwoju konstelacji satelitów obserwacyjnych - Radarsat. Kwota 1,012 mld dolarów kanadyjskich (CAD) zostanie przeznaczona na dwa cele: po pierwsze kanadyjski przemysł zaprojektuje i opracuje zastępczego satelitę dla misji RADARSAT Constellation Mission (RCM). Po drugie, kwota wesprze projekt konstelacji satelitów nowej generacji w ramach projektu Rdarsat+. Warto bowiem podkreślić, że RCM składa się obecnie z trzech jednakowych jednostek satelitarnych, umieszczonych na orbicie heliosynchronicznej w czerwcu 2019 r. przy użyciu systemu nośnego Falcon 9.

Reklama

Portal Space.com, powołujący się na dyrektora generalnego ds. wykorzystania przestrzeni kosmicznej CSA, Guennadiego Kroupnika, zauważył, że czwarty satelita w ramach RCM będzie znacznie nowocześniejszy, a pomimo tego wciąż kompatybilny ze starszymi wersjami. Ponadto jednostka pozwoliłaby Kanadzie na przedłużenie funkcjonowania projektu, który według harmonogramu powinien zakończyć się w 2026 r.

Czytaj też

Kolejny Radarsat na orbicie okołoziemskiej oraz wydłużenie operacyjności RCM umożliwi kanadyjskim organom prace nad wspomnianą konstelacją satelitów nowej generacji w ramach projektu Radarsat+. Portal Space.com wskazuje jednak, że wyniesienie urządzeń obserwujących Ziemię będzie możliwe w latach 30. XXI wieku, a projekt będzie wymagał w przyszłości kolejnych nakładów finansowych.

Reklama

Pierwszy satelita Radarsat został wystrzelony w 1995 r. i obecnie znajduje się na zasłużonej „emeryturze”. Radarsat-2 został wyniesiony natomiast w grudniu 2007 r. i wciąż pozostaje operacyjny, pomimo znacznego wydłużenia czasu pracy. W ramach RCM na orbicie heliosynchronicznej znajdują się od 2019 r. trzy satelity z syntetyczną aperturą (SAR), działające w paśmie C, które są w stanie wytwarzać obrazy w rozdzielczości do 3 m.

Czytaj też

Jak możemy przeczytać na stronie CAS, RCM ma na celu dostarczanie skutecznych rozwiązań w trzech głównych obszarach: nadzór morski (monitoring stanu pokrywy lodowej, zanieczyszczenia mórz i oceanów oraz ruchów statków), ostrzeganie przed katastrofami naturalnymi oraz obserwacja ekosystemów. Space.com zauważył natomiast, że satelity mogą być również wykorzystywane przez kanadyjskie wojsko.

Źródło: Kanadyjska Agencja Kosmiczna / Space.com

Reklama
Reklama

Komentarze