Obserwacja Ziemi

Korea Północna podejmie trzecią próbę wystrzelenia satelity

Fot. KCNA

Korea Północna może podjąć próbę wystrzelania wojskowego satelity rozpoznawczego między 10 a 26 października br. – poinformował w piątek Koreański Instytut Zjednoczenia Narodowego (KINU). Instytut twierdzi, że priorytetem dla reżimu Kim Dzong Una jest wysłanie przekazu politycznego, a nie okazanie gotowości technicznej. Dwie poprzednie próby zakończyły się niepowodzeniem krótko po starcie.

Swoje przewidywania dotyczące „okna startowego” Koreański Instytut Zjednoczenia Narodowego w Seulu oparł na zbliżających się kluczowych wydarzeniach politycznych i dyplomatycznych. Korea Północna obchodzi w przyszły wtorek 78. rocznicę założenia Partii Robotniczej, a w październiku w Pekinie odbędzie się 3. Forum Pasa i Szlaku, podczas którego może dojść do spotkania przywódcy Chin Xi Jinping z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Z kolei w listopadzie Seul planuje wystrzelić swojego pierwszego wojskowego satelitę obserwacyjnego.”Pjongjang prawdopodobnie spróbuje wystrzelić swojego satelitę szpiegowskiego przed próbą Korei Południowej. Wydaje się, że priorytetem Północy jest wysłanie politycznego przesłania poprzez wystrzelenie satelity, a nie doskonalenie aspektów technicznych” – powiedział Hong Min, pracownik naukowy instytutu, na konferencji prasowej w Paju, niedaleko granicy z Koreą Północną.

Czytaj też

Dwie zakończone niepowodzeniem próby umieszczenia na orbicie pierwszego wojskowego satelity szpiegowskiego miały miejsce krótko po szczycie G7 w maju i trójstronnym szczycie USA, Japonii i Korei Południowej w sierpniu. W obu przypadkach Pjongjang uprzedzał o okresie, w którym zamierzał wystrzelić rakietę.

Taki satelita jest jednym z kilku zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia, które dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un zamierza wbrew rezolucjom ONZ wprowadzić do swojej armii.

Źródło:PAP

Komentarze