Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: koreańskie uzbrojenie zmierza do Rosji?

Flagi Rosji i Korei Północnej
Flagi Rosji i Korei Północnej
Autor. Mil.ru

Zdjęcia satelitarne firmy Planet z położonej w pobliżu granicy z Rosją stacji kolejowej Tumangang, wykonane w czwartek 8 października br., ukazują bezprecedensowe wzmożenie kolejowego ruchu towarowego; mogą to być transporty uzbrojenia dla Rosji - poinformował w najnowszym raporcie amerykański think tank Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).

Reklama

Na wykonanych - przez firmę Planet - zdjęciach satelitarnych widać około 73 wagonów. Poziom ruchu kolejowego jest znacznie wyższy od obserwowanego na stacji w ciągu ostatnich pięciu lat, większy nawet w porównaniu z poziomami sprzed pandemii wirusa COVID-19. Biorąc pod uwagę, że dyktatorzy Kim Dzong Un i Władimir Putin podczas ostatniego spotkania rozmawiali o wymianie wojskowej i współpracy, wzrost intensywności ruchu kolejowego prawdopodobnie wskazuje na dostawy broni i amunicji z Korei Północnej do Rosji - napisał CSIS.

Reklama
Reklama

Źródło zastrzegło jednak, że plandeki przykrywające skrzynie/kontenery uniemożliwiają jednoznaczną identyfikację przewożonych towarów. Zwrócono jednak uwagę, że zewnętrzne cechy przewożonych ładunków różnią się od obserwowanych w ciągu ostatnich pięciu lat na tej stacji kolejowej. Transporty broni, amunicji i innego sprzętu wojskowego pomiędzy oboma krajami naruszałyby wiele rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i podlegałyby dodatkowym sankcjom ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników - zauważa CSIS.

Czytaj też

Think tank przypomniał, że ostatnia wizyta Kim Dzong Una w Rosji odbyła się w dniach 12-17 września br. Północnokoreański satrapa spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem na kosmodromie Wostoczny, a następnie odwiedził zakłady produkcyjne samolotów wojskowych w Komsomolsku nad Amurem, obejrzał najnowsze rosyjskie samoloty bojowe i hipersoniczny system rakietowy oraz dokonał inspekcji rosyjskiej Floty Pacyfiku we Władywostoku. Prezydent Federacji Rosyjskiej zapowiedział również pomoc Korei Północnej w budowie nowych satelitów.

Kim Dzong Un i Putin
Kim Dzong Un i Putin
Autor. Kremlin.ru

Od samego początku wojny na Ukrainie niezwykle istotną rolę w odgrywa wywiad satelitarny, który dostarcza cennych danych w postaci zobrazowań oraz ułatwia komunikacje czy też nawigację. Dla przykładu, zdjęcia wykonywane przez satelity komercyjne dostarczają danych m.in. z zakresu ruchów wojsk przeciwnika, czy też skali zniszczeń w danym miejscu. W tym przypadku firma Planet kolejny raz potwierdziła użyteczność floty swoich satelitów.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze (1)

  1. bezreklam

    "73 wagonow - większy nawet w porównaniu z poziomami sprzed pandemii " - o ile wiekszy? O 3 wagony? o 10? 16? Sam wyraz "wiekszy" "kawalek" "Chwile " - nie sa matematczne. Np ""pojedzie pan kawalek prosto i skreci w lewio" - ile to Kawalek? 2 km? czy 200 mettow? Skad mam wiedziec kiedy skrecic?

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!