Reklama

Obserwacja Ziemi

Nowe satelity Rosji. Trafią na orbitę w 2026 roku?

Autor. Roskosmos/Flickr

Rosjanie pracują nad nowymi satelitami obserwacyjnymi Pixel-VR w ramach planowanej budowy konstelacji Avtograf. System ma docelowo składać się z 72 jednostek, a wyniesienia pierwszych dwóch satelitów datuje się na 2026 r.

Informacje o nowych satelitach do obserwacji Ziemi pojawiły się w źródłach rosyjskich już w zeszłym roku. Wówczas, jak podaje TASS powołujący się na Roscosmos, trwały prace nad budową małego satelity teledetekcyjnego o rozdzielczości przestrzennej 50 cm. Zgodnie z tymi informacjami, pierwsza jednostka powinna zostać zbudowana w 2025 r. oraz umieszczona na orbicie rok później.

W ostatnich dniach wspomniana, rosyjska agencja prasowa podała nieco więcej informacji na temat satelitów Pixel-VR, które w przyszłości będą działać w ramach systemu Avtograf. Za budowę konstelacji będą odpowiadać dwie firmy: Russian Space Systems i NPO Lavochkin, która jest odpowiedzialna m. in. za zaprojektowanie słynnych satelitów wczesnego ostrzegania Oko. Obie firmy należą do skarbu państwa.

Reklama

Już teraz w Internecie pojawia się wiele danych na temat projektu satelitów Pixel-VR oraz konstelacji Avtograf. Z informacji z 2023 r. wynika, że pojedynczy satelita będzie posiadał wymiary 1 x 1 x 1,9 metra i zostanie umieszczony na orbicie synchronicznej ze Słońcem na wysokości 500-700 km.

Najnowsze wiadomości wskazują natomiast na proces wynoszenia satelitów Pixel-VR. W pierwszej kolejności zostaną wystrzelone dwie jednostki testowe na platformach Karat-200, które zostaną dostarczone przez NPO Lavochkin. W dalszej kolejności system zostanie rozwinięty do 14 jednostek, a finalnie do 72.

Reklama

Pytaniem otwartym pozostaje jednak na ile plany Rosji mogą znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Harmonogram budowy pierwszego Pixel-VR, a następnie umieszczenie go na orbicie SSO został podany w ubiegłym roku, a obecny stan sektora kosmicznego Rosji pozostaje wiele do życzenia.

W komunikacie podanym przez TASS nie zostało również podane, która rakieta może wynieść satelity. Być może zadanie to zostanie przydzielone systemowi Angara 1.2, której pierwszy lot orbitalny miał miejsce w kwietniu 2022 r. Wówczas ładunkiem użytecznym był tajny satelita wojskowy, określony jako Kosmos-2555. Więcej o rosyjskich rakietach z serii Angara dostępnych TUTAJ.

Źródło: TASS / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!