Reklama

Obserwacja Ziemi

Problemy polskiego satelity EagleEye

Polski satelita EagleEye.
Polski satelita EagleEye.
Autor. Creotech Instruments S.A.

W niedzielę (25 sierpnia br.) polska spółka Creotech Instruments poinformowała o problemach satelity EagleEye. Jest to największy jak dotąd i najbardziej zaawansowany polski satelita w historii. Wkrótce firma powinna przekazać więcej szczegółów.

W ostatnich godzinach firma Creotech Instruments przekazała informacje, które wskazują na pierwsze problemy polskiego satelity EagleEye. Do tej pory wszystko wskazywało na to, że misja przebiega prawidłowo, natomiast z przekazanego komunikatu możemy dowiedzieć się, że jednostka przestała nawiązywać łączność ze stacją naziemną.

Reklama

Zarząd spółki Creotech Instrument S.A. z siedzibą w Piasecznie („Spółka”, „Emitent”) informuje, że w dniu 25 sierpnia 2024 r. dokonana została wewnętrzna analiza stanu satelity EagleEye. Po okresie stabilnej pracy orbitalnej satelity, w trakcie której przeprowadzono podstawowe testy większości podsystemów platformy, zostały zidentyfikowane istotne problemy z łącznością dwustronną z satelitą, skutkujące brakiem możliwości odbierania danych telemetrycznych z satelity” - poinformowała firma Creotech Instruments.

Problemy te uznano w wyniku analizy przeprowadzonej 25 sierpnia 2024 r. za trwałe. Zidentyfikowano dwa najbardziej prawdopodobne powody ich wystąpienia – niedokładność w określeniu pozycji satelity, skutkującą błędnym pozycjonowaniem anteny naziemnej służącej do komunikacji lub niedobór mocy elektrycznej na satelicie. Po zidentyfikowaniu problemów, dla obu scenariuszy wprowadzane są aktualnie środki naprawcze” - czytamy w oświadczeniu.

Pojawiają się informacje, które sugerują, że w najbliższym czasie spółka przekaże więcej szczegółowych informacji. Pozostaje wierzyć, że są to jedynie chwilowe problemy, które nie spowodują niepowodzenia misji. W związku z tym artykuł będzie na bieżąco aktualizowany.

Reklama

Przypomnijmy, że misja polskiego satelity EagleEye rozpoczęła się 16 sierpnia br. Jednostka została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną na pokładzie systemu nośnego Falcon 9 firmy SpaceX w ramach misji Transporter-11. Urządzenie zostało stworzone przez konsorcjum przemysłowo-naukowe, którego liderem jest Creotech Instruments SA, a członkami firma Scanway SA oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

EagleEye powstał przy zaangażowaniu polskich firm, budując tym samym narodowe kompetencje w zakresie tworzenia małych satelitów i stanowiąc kamień milowy dla rozwoju rodzimego sektora kosmicznego. Jego masa wynosi ok. 55 kg, co odpowiada łącznej masie wszystkich polskich satelitów zbudowanych od początku naszego udziału w eksploracji kosmosu. Wymiary satelity wynoszą odpowiednio 55 cm x 150 cm x 90 cm po rozłożeniu paneli słonecznych.

Więcej informacji na temat misji znajdą Państwo na naszej stronie.

AKTUALIZACJA

Nowe informacje w sprawie polskiego satelity EagleEye dostępne są TUTAJ.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!