Obserwacja Ziemi
Rok na orbicie polskiego satelity Intuition-1
Zbudowany przez KP Labs satelita Intuition-1 obchodzi rocznicę działania na orbicie. W tym czasie przesłał masę cennych informacji zgromadzonych m.in. dzięki pracującemu na pokładzie unikalnemu procesorowi do przetwarzania obrazów jeszcze w kosmosie.
11 listopada 2023 r. w kosmos wystrzelony został Intuition-1 – zbudowany przez firmę KP Labs demonstracyjny satelita, przeznaczony do hiperspektralnego obrazowania Ziemi. Oznacza to, że jego instrumenty przyglądają się planecie w bardzo szerokim zakresie pasma elektromagnetycznego – dużo szerszym niż tylko np. światło widzialne. Zastosowany sensor wykorzystuje bowiem aż 192 pasma.
Jak podkreślają eksperci firmy, tak duża liczba informacji umożliwia precyzyjną identyfikację i analizę różnych substancji, typów roślinności, minerałów i innych materiałów na powierzchni Ziemi.
Ponadto satelita wyposażony jest w unikalny procesor - Leopard DPU, który pozwala na przetwarzanie tak uzyskiwanych złożonych obrazów jeszcze na orbicie, z użyciem algorytmów sztucznej inteligencji. Pozwala to na znaczące zmniejszenie zużycia zasobów i ograniczenie czasu przetwarzania danych na Ziemi.
🇵🇱 🚀 It's been a year since the launch of the Intuition-1 #satellite, built by @labs_kp. Over its first 366 days, it orbited #Earth 5,490 times, providing valuable data along the way. To celebrate its birthday, it also delivered two phenomenal new images of Earth 🌍
— Maciek Mysliwiec (@maciekmysliwiec) November 11, 2024
🛰… pic.twitter.com/18jyewcIwn
Warto zauważyć, że w ciągu roku swojego działania satelita okrążył Ziemię prawie 5,5 tys. razy.
Jak poinformowało KP Labs w komunikacie przesłanym PAP, Intuition-1 wykonał w tym czasie szereg operacji, które potwierdziły efektywność jego systemów. Satelita dostarczył obrazy z takich miejsc, jak Polska, Brazylia, Arabia Saudyjska, a także Utah Lake w USA, gdzie obrazowanie ujawniło szczegóły gęstości wegetacji.
Leopard DPU w czasie rzeczywistym wykrywał obecność chmur, dokonywał analizy urbanistycznej, wskazywał wielkość terenów zielonych czy pokazywał ukształtowanie terenu.
„Intuition-1 nie tylko działa nieprzerwanie od roku, ale udowodnił także, jaki potencjał kryje się w przetwarzaniu danych bezpośrednio na orbicie. To niezwykle udany przykład autonomicznego przetwarzania danych w przestrzeni kosmicznej oraz obrazowania hiperspektralnego. Ostatni rok dostarczył nam cennych praktycznych doświadczeń i wiedzy, które wykorzystamy przy rozwoju kolejnych naszych projektów” - powiedział cytowany w komunikacie Michał Zachara, wiceprezes KP Lab.
Intuition-1 nie jest jedynym urządzeniem KP Labs wyposażonym w pokładowy procesor obsługujący sztuczną inteligencję.
Podobne rozwiązania wykorzystywane są już w misji Phi-Sat-2, dedykowanej autonomicznemu przetwarzaniu danych obserwacyjnych Ziemi. System wspiera szybką identyfikację zagrożeń środowiskowych, jak katastrofy naturalne i zanieczyszczenia.
🛰️ Today, our Intuition-1 satellite takes us on a journey to the stunning Utah Lake in the USA, capturing and delivering precise imagery. 🇺🇸
— KP Labs (@labs_kp) August 28, 2024
📸 This impressive set of images, collected by Intuition-1, presents the area in both visible and hyperspectral bands.#KPLabs pic.twitter.com/a6MYBMAOBo
Technologia przetwarzania danych z Intuition-1 zostanie też rozwinięta i zastosowana w planowej na przyszły rok misji ESA M-Argo, której celem jest badanie niedużej asteroidy odległej o 150 mln km. Leopard DPU pozwoli na analizę danych bezpośrednio na pokładzie sondy, co przyspieszy rozpoznawanie cech powierzchni asteroidy i obecnych w niej surowców.
Jednostka Leopard znajdzie się także na pokładzie ISS, służąc jako moduł testowy dla naukowców, przedsiębiorców i studentów z całego świata.
Warto przypomnieć, że KP Labs za swój wkład w rozwój sektora kosmicznego otrzymało 7 listopada br. Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP.