Reklama

Obserwacja Ziemi

Rosja rozwija zwiad satelitarny. Wystrzelono kolejnego satelitę

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W piątek, 27 października br. Rosja umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę Lotos-S1 w ramach rozwoju systemu zwiadu satelitarnego nowej generacji - Liana. Nowa jednostka ma na celu rozwój zdolności wojskowych Federacji Rosyjskiej poprzez przechwytywanie sygnałów radiowych oraz przekazywanie ich do analizy.

Reklama

W piątek, 27 października br. w godzinach porannych z rosyjskiego kosmodromu Plesieck system nośny Sojuz 2.1b wyniósł na niską orbitę okołoziemską (LEO) satelitę Lotos-S1, lub określonego inaczej - 14F145. Duża część informacji na temat specyfikacji technicznych oraz przeznaczenia nowej jednostki pozostaje utajniona. Według dostępnych danych, misja miała na celu powiększenie konstelacji Liana, czyli systemu zwiadu satelitarnego nowej generacji, o ósmą jednostkę.

Reklama

Początki konstelacji Liana sięgają 1993 r., kiedy to rosyjskie ministerstwo obrony nakazało rozpoczęcie prac nad nową konstelacją, będąca w stanie zastąpić wcześniejszy system Celina-2. Ze względu na poważne problemy finansowe ówczesnego państwa rosyjskiego projekt został odłożony na wiele, co skutkowało wieloletnimi opóźnieniami w debiucie satelity Lotos-S, a nastąpiło to dopiero w 2009 r.

Czytaj też

Jeśli chodzi o użyty system nośny, Sojuz 2.1b to trzystopniowa rakieta o wysokości około 46 m i blisko 3 m średnicy. Do pierwszego stopnia Sojuza dołączone są 4 boostery, z których każdy posiada blisko 20 m wysokości oraz niecałe 3 m średnicy. Każdy silnik w systemie nośnym, również jednostki znajdujące się w boosterach, zasilane są mieszanką naftą lotniczą (kerozyna RP-1) spalaną z dodatkiem ciekłego utleniacza.

Reklama

Źródło: Everydayastronaut.com / Space24.pl

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!