Reklama

Statki Kosmiczne

Wenezuela wyśle astronautę w kosmos? Trwają rozmowy z Rosją

Autor. NASA

W ostatnim czasie doszło do spotkania szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos z wiceprezydent Wenezueli - Delcy Rodriguez, podczas którego miało miejsce zwiedzanie Centrum Szkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina. Według komunikatów, rozmowy dotyczyły również lotu astronauty z Wenezueli, który mógłby zostać zorganizowany przy pomocy Rosji.

Reklama

W czwartek, 12 października br. agencja TASS poinformowała o spotkaniu szefa Roskosmosu z delegacją Wenezueli, której przewodniczyła wiceprezydent tego państwa - Delcy Rodriguez. Wizyta była okazją do zwiedzania Centrum Szkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, a całość zwieńczyły rozmowy na temat przyszłego lotu astronauty z Wenezueli, który może odbyć się przy pomocy strony rosyjskiej. „Rozmawialiśmy o przygotowaniach i wystrzeleniu wenezuelskiego kosmonauty. Niewiele krajów wchodzi do klubu załogowych lotów kosmicznych. Wenezuela wyraziła chęć przyłączenia się” - powiedział Jurij Borysow.

Reklama

Podczas spotkania delegacja z Wenezueli zobaczyła symulator rosyjskiego segmentu, będącego częścią Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz statek kosmiczny do transportu załogi na placówkę orbitalną - Sojuz MS oraz poszczególne laboratoria przeznaczone do szkoleń. Według TASS, omówiono również kwestie teledetekcji Ziemi oraz technologii komunikacyjnych.

Czytaj też

Potencjalny lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną wydaje się kwestią kilku lat, natomiast stacja kosmiczna to niejedyna ambicja Wenezueli. We wrześniu br. pojawiła się informacja o wysłaniu reprezentanta Wenezueli na Księżyc z pomocą Chin. W środę, 13 września br. prezydent państwa z Ameryki Południowej - Nicolás Maduro oraz prezydent Chin - Xi Jinpingiem podpisali szereg porozumień dotyczących wielu zagadnień, w tym handlu, górnictwa i przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Zwieńczeniem wizyty w Państwie Środka było ogłoszenie przez prezydenta Maduro możliwości szkolenia w przyszłości astronautów z Wenezueli w Chinach, co z kolei ma doprowadzić do uczestnictwa w załogowym lądowaniu na Księżycu.

Autor. CNSA

Czytaj też

Przypomnijmy również, że 17 lipca br. Zhang Kejian, administrator Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej (CNSA) i Gabriela Jimenez, wiceprezydent Wenezueli i minister nauki i technologii podpisali podczas spotkania w formie video wspólne oświadczenie dotyczące uczestnictwa państwa z Ameryki Południowej w chińskim projekcie Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS). Według przedstawicieli sektora kosmicznego Państwa Środka, partnerstwo będzie obejmować współpracę w zakresie opracowywania nowych technologii, demonstracji oraz wdrażania jej. Za datę uruchomienia chińskiej placówki badawczej na naturalnym satelicie Ziemi uznaje się 2035 r.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!