Obserwacja Ziemi
Rosja z nowym satelitą na orbicie. Zapewni cenne dane
Rosyjska rakieta Sojuz-2.1b wyniosła na orbitę okołoziemską piątego satelitę z serii Resurs-P. Chociaż urządzenie jest przeznaczone do zastosowań cywilnych, z pewnością posłuży również Siłom Zbrojnym Federacji Rosyjskiej.
W środę, 25 grudnia br. z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie rakieta Sojuz-2.1b wyniosła na niską orbitę okołoziemską ważącego ponad 6 ton satelitę Resurs-P. To piąta jednostka z tej serii, która została stworzona w celu dokonywania zobrazowań powierzchni Ziemi. Łącznie z misją z grudnia 2024 r. Rosja dysponuje jednak tylko dwoma takimi satelitami.
Pierwszy Resurs-P trafił na orbitę okołoziemską w 2013 r. Szacuje się, że satelity powinny pozostać operacyjne przez okres 5 lat. Resurs-P No. 1 działał jednak 3 lata dłużej, a w 2024 r. rozpadł się na ponad 100 kawałków, zmuszając astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do schronienia się w zadokowanych do stacji statków kosmicznych. Resurs-P No. 2 oraz No. 3 również doświadczył problemów technicznych i pozostają nieoperacyjne.
W trakcie swojej służby satelita ma zwiększyć możliwości całodobowej obserwacji terytorium Rosji, dostarczając głównie dane szczególne potrzebne dla realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, logistyki oraz monitorowania stanu zasobów naturalnych. Jest to ważny program dla Rosji, gdyż z danych korzysta m.in. rosyjskie ministerstwo rolnictwa oraz podmioty związane z meteorologią, transportem, usuwaniem skutków katastrof, gospodarowaniem zasobami i obroną.
Warto jednak zauważyć, że Resurs z pewnością zostanie wykorzystany przez rosyjskie wojsko. Konflikt za naszą wschodnią granicą dobrze pokazuje, jak istotne jest rozpoznanie satelitarne, dlatego wiele krajów na świecie rozwija swoje zdolności w tym zakresie. W przypadku Federacji Rosyjskiej proces ten został znacząco spowolniony przez wywołanie wojny na Ukrainie.
Rozbudowa konstelacji miała dokonać się już kilka lat temu, ale została odłożona w czasie m.in. z powodu braku komponentów i pandemii koronawirusa. Umowa na budowę czwartego oraz piątego urządzenia z tej serii została zlecona w 2014 r. firmie CSKB Progress (od 2014 r. – Centrum Rakietowo-Kosmiczne Progress). Obecna kondycja rosyjskiego sektora kosmicznego również powoduje kolejne problemy z terminami.
Rosyjskie źródła podają ponadto, że grudniowa misja rakiety Sojuz-2.1b była 2000 startem systemu nośnego z rodziny R-7, któr została zaprojektowana i skonstruowana w latach 50. XX wieku. To właśnie z pomocą R-7 w październiku 1957 r. Sowieci wystrzelili pierwszego, sztucznego satelitę Sputnik 1. Sukces Sputnika miał znaczący wpływ na relacje między państwami. Amerykanie obawiali się, że zostali w tyle za Związkiem Radzieckim, co zmusiło decydentów do przyśpieszenia programów kosmicznych i prac nad pociskami balistycznymi.