Reklama

Obserwacja Ziemi

Satelity obserwacyjne dla Polski. Ogłoszono konkurs

Autor. NASA / Unsplash

Europejska Agencja Kosmiczna zaprosiła firmy z sektora kosmicznego do składania ofert w zakresie projektowania i rozwoju kompleksowego systemu obserwacji Ziemi w Polsce w ramach programu Camila. Umowa między Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz ESA została zawarta w ubiegłym roku.

Docelowo Narodowy Projekt Obserwacji Ziemi Camila (Country awareness Mission in Land Analysis) będzie składał się z segmentu kosmicznego, w skład którego wejdą łącznie 4 mikrosatelity, w tym 3 optoelektroniczne oraz jeden radarowy. Ponadto program zakłada budowę segmentu naziemnego ze stacjami obsługi misji. Umowa w tym zakresie została podpisana między Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) w październiku 2023 r.

Projekt będzie nadzorowany przez ekspertów z ESA. Dzięki temu polskie firmy zdobędą doświadczenia w zakresie konstrukcji i wynoszenia satelitów na orbitę. Będę je mogły wykorzystywać do zaspokojenia potrzeb kraju oraz na eksport. Wyniesienie jest planowane na 2027 r.

Reklama

Całość ma zapewnić wysokiej jakości dane w czasie rzeczywistym oraz rozszerzenie usług monitorowania z orbity okołoziemskiej. Waldemar Buda, ówczesny szef resortu rozwoju zapowiedział, że satelity te będą na użytek Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), a ich wykorzystanie planuje się głównie do celów cywilnych.

W środę, 19 czerwca br. Europejska Agencja Kosmiczna zaprosiła firmy z sektora kosmicznego do składania ofert w zakresie projektowania i rozwoju kompleksowego systemu obserwacji Ziemi w naszym kraju. Z dostępnych informacji wynika, że proces ten realizowany jest w trybie „konkursu otwartego”, dla „oferentów z Polski”.

Reklama

Z zastrzeżeniem dobrej jakości otrzymanych ofert, zostanie złożone jedno zamówienie, z głównym wykonawcą mającym siedzibę w Polsce, a konsorcjum składającym ofertę, którego celem jest 70% całkowitej wartości zamówienia dla wykonawców i/lub inwestycji w Polsce.” - dodaje ESA. Konkurs pozostanie otwarty do 4 września br. Podany w ogłoszeniu przedział cenowy ofert powinien być większy niż 500 000 EUR.

Warto również zauważyć, że dzień przed podpisaniem umowy między resortem rozwoju a Europejską Agencją Kosmiczną, dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher powiadomił na platformie X o budżecie przeznaczonym na konstelację satelitów Camila oraz segment naziemny, który wynosi 85 mln EUR. Porozumienie jest efektem wspomnianego zwiększenia składki naszego kraju, która jest odprowadzana do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Pełna treść ogłoszonego konkursu dostępna jest TUTAJ.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!