Reklama

Obserwacja Ziemi

SpaceX wkrótce wyniesie polskiego satelitę. Do czego posłuży?

Intuition-1 na orbicie
Intuition-1 na orbicie
Autor. KP Labs

W listopadzie br. na orbitę wyniesiony zostanie stworzony w Gliwicach satelita Intuition-1, którego zdaniem będzie m.in. gromadzenie i analiza danych na potrzeby rolnictwa, gospodarki leśnej i ochrony środowiska. Zaawansowany komputer pokładowy umożliwi analizy bezpośrednio na orbicie.

Reklama

Prowadzone w gliwickiej firmie kosmicznej KP Labs prace nad Intuition-1 trwały ponad pięć lat. W listopadzie br. satelita oraz komputer pokładowy Antelope zostaną wprowadzone na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, w ramach misji Transporter-9. Pierwsze dane trafią na Ziemię po kalibracji sprzętu w kosmosie. „To nie tylko krok w przyszłość dla eksploracji kosmicznej, ale także inwestycja w technologie, które w najbliższych latach mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin naszego życia, przynosząc korzyści dla globalnej społeczności” - ocenia dyrektor operacyjny firmy KP Labs Michał Zachara.

Reklama

Firma z Gliwic od lat dostarcza rozwiązania na potrzeby przedsięwzięć kosmicznych. Dziełem tutejszych inżynierów jest m.in. komputer Leopard, którego moc obliczeniowa jest około 100 razy większa od jednostek wcześniej wykorzystywanych w misjach kosmicznych. W ramach obecnej misji na orbitę trafi natomiast zaawansowany komputer pokładowy Antelope.Jego głównym zadaniem będzie użycie sztucznej inteligencji do monitorowania danych telemetrycznych pozyskiwanych z podzespołów satelity. Dzięki możliwości wcześniejszego wykrywania błędów, funkcjonalność ta przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa przyszłych misji satelitarnych. Antelope jest dedykowanym rozwiązaniem dla misji skupionych na obserwacji Ziemi oraz komunikacji satelitarnej” - wyjaśniają przedstawiciele KP Labs.

Antelope
Antelope
Autor. KP Labs

Czytaj też

Intuition-1 to satelita z instrumentem hiperspektralnym, czyli instrumentem optycznym służącym do obserwacji Ziemi. Jego zadaniem jest mapowanie powierzchni Ziemi w celu wykonywania zaprogramowanych - na przykład znajdowania makroelementów w glebie: potasu, fosforu, magnezu, oraz badania PH gleby. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom i komputerowi o dużej mocy, wszystkie niezbędne obliczenia będą wykonywane w kosmosie, na pokładzie satelity. Analiza zebranych danych już na orbicie oznacza znacznie mniejsze koszty operacyjne.

Reklama

Przetwarzanie danych odbywa się z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, na której opiera się 80% algorytmów – w efekcie wnioskowanie ma być precyzyjne i samodzielne, zaś na Ziemię nie trafią olbrzymie ilości zebranych danych, a jedynie wyciągnięte na ich podstawie wnioski.Satelita wesprze rozwój w wielu dziedzinach – od rolnictwa, poprzez badania środowiska, po analizę deforestacji.” - poinformowali twórcy satelity. Dysponuje on jednostką przetwarzania danych Leopard DPU, potrafiącą przetwarzać nawet trzy biliony operacji na sekundę.

Leopard DPU
Leopard DPU
Autor. KP Labs

Docelowo dzięki danym przetwarzanym na pokładzie Intuition-1 będzie można interpretować stan zdrowia roślin i lasów, tworzyć mapy gleb, prognozować plony, planować zalesianie czy monitorować zmiany w środowisku naturalnym - np. tworząc mapy emisji zanieczyszczeń, mapy zanieczyszczeń wód i gleby, analizować i zarządzać zagospodarowaniem gruntami.

Autor. KP Labs

Intuition-1 to satelita klasy 6U, w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 10x20x30 cm. Jak informowano przed rokiem, jego stworzenie pochłonęło ok. 20 mln PLN, z czego ok. 13 mln PLN to dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Start Intiution-1 będzie można obserwować na kanale YouTube „To Jakiś Kosmos”. Dokładna data wyniesienia satelity na orbitę i link do wydarzenia zostaną ogłoszone niebawem w mediach społecznościowych.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!