Reklama

Rynek globalny

Polsko-fińska spółka ICEYE dostarczy dane satelitarne firmie z Indii

Ilustracja: ICEYE [iceye.com]
Ilustracja: ICEYE [iceye.com]

ICEYE, polsko-fińska spółka z sektora kosmicznego poinformowała o podpisaniu umowy z wiodącą indyjską firmą Suhora Technologies Pvt. Ltd, zajmującą się oprogramowaniem i analizą danych geoprzestrzennych. Suhora Technologies to kolejny ważny partner polsko-fińskiej spółki, działającej na globalnym rynku kosmicznym.

Reklama

W czwartek, 26 października br. polsko-fińska spółka ICEYE poinformowała o podpisaniu umowy z wiodącą indyjską firmą Suhora Technologies Pvt. Ltd, zajmującą się oprogramowaniami i analizą danych geoprzestrzennych. Zgodnie z komunikatem wydanym przez ICEYE, partnerstwo zakłada dostęp do szerokich zasobów zdjęć, wykonanych przez satelity radarowe polsko-fińskiej spółki. Warto zauważyć, że ICEYE dysponuje jedną z największych flot satelitów z syntetyczną aperturą (SAR) na orbicie okołoziemskiej, które mogą sfotografować dowolne miejsce na świecie, bez względu na warunki pogodowe lub porę dnia. Według dostępnych informacji, partnerstwo jest jedną z największych transakcji w Azji w kategorii SAR.

Reklama
Autor. ICEYE
Reklama

Podpisanie umowy skomentował Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel spółki ICEYE, który podkreślił, że firma z powodzeniem realizuje misję dostarczania partnerom danych satelitarnych o najwyższej jakości i rozdzielczości, aby sprostać krytycznym wymaganiom w celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej i lepszego podejmowania decyzji. Krishanu Acharya, dyrektor generalny Suhora, wyraził natomiast swoje podekscytowanie nową współpracą. Analiza danych przez indyjską firmę pomoże w rozwoju podmiotów z różnych gałęzi gospodarki.

Czytaj też

Suhora Technologies to kolejny ważny partner polsko-fińskiej spółki, działającej na globalnym rynku kosmicznym. Przypomnijmy bowiem, że firma współpracuje z wieloma ważnymi instytucjami, np. NASA. W środę, 5 kwietnia 2023 r., ICEYE US, będąca spółką zależną polsko-fińskiego koncernu ICEYE, poinformowała o zawarciu umowy ramowej (Blanket Purchase Agreement) z NASA. Według komunikatu prasowego ICEYE, kontrakt został zwarty na pięć lat i obejmuje zakup danych SAR, które zostaną użyte do realizacji celów naukowych i aplikacyjnych NASA. Umowa została sfinansowana przez Wydział Nauki o Ziemi (Earth Science Division) podlegającego Naukowemu Dyrektoriatowi Misyjnemu (Science Mission Directorate) NASA.

ICEYE dysponuje największą flotą satelitów SAR, która stale okrążają Ziemię, natomiast w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych jednostek. W ramach nadchodzącej misji Transporter-9, realizowanej przez SpaceX - firmę Elona Muska, na orbitę okołoziemską zostaną wyniesione kolejne satelity ICEYE. Start został zaplanowany na listopad br.

Czytaj też

Polsko-fińska spółka była również obecna podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach. Podczas targów, ICEYE zaprezentował swoje produkty i ogłosił rozpoczęcie współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową oraz Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1. Podstawowym celem kooperacji jest: przedstawienie MON oferty w zakresie dostawy polskiej konstelacji satelitów radarowych wraz ze stacjonarną i mobilną stacją naziemną. Zainicjowana współpraca może przynieść długofalowe korzyści nie tylko dla polskiej gospodarki, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa i obronności kraju.

Źródło: ICEYE / Space24.pl

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!