Reklama

Obserwacja Ziemi

Trzy nowe satelity Iranu trafiły na orbitę. NATO zaniepokojone

Fot. sina drakhshani/Unsplash
Fot. sina drakhshani/Unsplash

W niedzielę (tj.29 stycznia br.) Iran poinformował, że wysłał na orbitę trzy satelity w ramach jednego lotu. Jest to pierwszy taki przypadek w historii kraju i jak podkreślają władze w Teheranie, stanowi to nowy krok w rozwoju narodowej działalności kosmicznej.

„Po raz pierwszy trzy irańskie satelity zostały pomyślnie wysłane w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety nośnej Simorgh zbudowanej przez ministerstwo obrony” – podała państwowa telewizja. Umieszczone na orbicie, 450 kilometrów nad powierzchnią Ziemi, ważący 32 kg satelita Mahda oraz ważące po niespełna 10 kg Kayhan 2 i Hatef przeznaczone są do „testowania podsystemów satelitarnych” oraz do misji badawczych i telekomunikacyjnych. Simorgh to dwustopniowy system nośny, którego pierwszy lot (nieudany) odbył w 2017 r.

Reklama

Ich wystrzelenie nastąpiło tydzień po wyniesieniu satelity badawczego Soraya, opracowanego przez Irańską Organizację Kosmiczną. Urządzenie zostało umieszczone na orbicie za pomocą nowego systemu nośnego Qaem-100 Gwardii Rewolucyjnej. Według oficjalnej irańskiej agencji prasowej IRNA, satelita Soraya został umieszczony na orbicie 750 kilometrów nad Ziemią. Był to także pierwszy przypadek, kiedy Iran wysłał satelitę „na odległość przekraczającą 500 kilometrów”.

Iran twierdzi, że jego działalność w przestrzeni kosmicznej ma charakter cywilny i pokojowy, a nie wojskowy. W ocenie amerykańskich służb wywiadowczych rozwój rakiet przenoszących satelity, „skraca harmonogram” opracowania przez Iran międzykontynentalnego pocisku balistycznego zdolnego do przenoszenia głowicy jądrowej, ponieważ wykorzystuje on podobną technologię. Dla przykładu, rakieta Simorgh wykorzystuje technologie irańskiego pocisku balistycznego średniego zasięgu Shabab 3.

Czytaj też

Państwa NATO (Francja, Niemcy i Wielka Brytania) potępiły wystrzelenie przez Iran satelity Soraya. Kilka miesięcy temu władze USA podkreśliły, że nowe technologie na orbicie mają również zwiększyć zdolności Teheranu do monitorowania potencjalnych celów w Izraelu i na całym Bliskim Wschodzie. Zwrócono uwagę, że Rosja może uzyskać dostęp do irańskich urządzeń pomimo zapewnień władz Teheranu o nieprzekazywaniu danych satelitarnych gromadzonych przez urządzenia.

Reklama

Przypomnijmy, że Iran rozpoczął swój program kosmiczny w 2004 r. i jest jednym z 24 członków-założycieli Komitetu ONZ ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej, który został utworzony jeszcze w 1959 r.

Źródło: PAP/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!