Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: Awdijiwka zrównana z Ziemią

wojna ukraina inwazja rosja wojsko
Zdjęcie podglądowe
Autor. 110-та окрема механізована бригада імені генерал-хорунжого Марка Безручка/Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa)/X

Przed kilkoma dniami Ministerstwo Obrony Rosji obwieściło informację o zajęciu przez wojska rosyjskie Awdijiwki, miasta, o które toczyły się długotrwałe i krwawe walki. Stan miejscowości został ukazany na zobrazowaniach satelitarnych, wykonanych przez europejskiego satelitę Sentinel-2.

W minioną sobotę (17 lutego br.) po wielu miesiącach intensywnych walk, generał Ołeksandr Syrski, naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych, poinformował o rozkazie wycofania wojsk z Awdijiwki, aby uniknąć okrążenia. Obecnie miejscowość jest niemal całkowicie zrównana z ziemią, co pokazują zdjęcia satelitarne, wykonane przez europejską jednostkę Sentinel-2 z europejskiego programu Copernicus.

Satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przesłał niezwykle poruszające zobrazowania miejscowości, w której przed rosyjską napaścią mieszkało ok. 34 tys. osób. Miasto jest postrzegane jako brama do Doniecka, czyli największego miasta przejętego przez wspieranych przez Rosję separatystów jeszcze w 2014 roku i od tego czasu okupowanego, a następnie nielegalnie zaanektowanego przez Moskwę.

Wokół Awdijiwki toczyły się jedne z najzacieklejszych walk podczas niemal dwuletniej już wojny. Eksperci podkreślają, że w perspektywie długoterminowych działań wojennych, zdobycie opisywanego obszaru przez Rosję nie oznacza znaczących zysków, czy postępu. Dodatkowo Moskwa musi pogodzić się ze stratami, jakie poniosła, aby zdobyć miasto. Szacuje się, że od początku br. straciła ponad 20 000 żołnierzy, blisko 200 czołgów i niecałe 500 bojowych wozów opancerzonych.

Reklama

Sprawę dla Space24 komentuje reporter wojenny i dziennikarz Defence24.pl Michał Bruszewski:Oglądam materiały z Awdijiwki po bitwie z przerażeniem. Są to miejsca, które dobrze znam. Byłem w tym mieście jako reporter w roku 2018. Było to miasto-forteca, przygotowane na rosyjsko-separatystyczne ataki. Od roku 2022 jest to jednak ogromna skala ataku co widać po zniszczeniach. Miasto składało się z trzech głównych dzielnic - przemysłowej, mieszkalnej (o zabudowie blokowisk) i tzw. Starej Awdijiwki, gdzie były domki jednorodzinne. Wszystkie wspomniane dzielnice są w ruinie”.

wojna ukraina rosja
Miejscowość Awdijiwka (Ukraina)
Autor. Oleg Palchyk/Defense of Ukraine (@DefenceU)/X

Rosjanie jak w przypadku Mariupola, Siewierodoniecka czy Bachmutu, zdobyli gruzy. Trudno to nawet nazwać zdobyciem miasta, skoro wszystko jest zrównane z ziemią. I to oni tego dokonali. Wspomniane przeze mnie miasta, w tym Awdijiwka ucierpiały nie dlatego, że obie strony toczyły o nie walki, ale dlatego, że Rosjanie znają jedną jedyną taktykę na pokonanie obrońców: artyleria i bomby. Na Awdijiwkę spadało do 30 bomb lotniczych dziennie. To apokalipsa” - dodaje Bruszewski.

Reklama

Po raz kolejny widzimy użyteczność zobrazowań, które są wykonywane przez satelity, a w tym wypadku jednostkę europejską.Satelity Copernicus Sentinel-2 są wyposażone w wielospektralną kamerę (MSI) do obrazowania w wysokiej rozdzielczości o szerokim polu widzenia. Rejestruje ona 13 pasm widmowych do szczegółowego zobrazowania mas ziemi i roślinności. Połączenie wysokiej rozdzielczości, parametrów spektralnych, pola widzenia 290 km i częstych przelotów nad danym miejscem zapewnia precyzyjny widok Ziemi.

Źródło: MM / PAP

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Gregorius

    Trzeba znaleźć jakiś sposób na tą ruską artylerie, nie wiem może roje dronów, rakiet wyszukujące samodzielnie cel w określonym rejonie, inaczej będą mielić metr po metrze. Taktyka z I WŚ , ale niestety w ich przypadku skuteczna.

  2. MiP

    Powoli ale idzie do przodu ruska zaraza i Ukraina już tego terenu nie odzyska......

Reklama