Obserwacja Ziemi
Widziane z orbity: Grupa Wagnera nadal na Białorusi
Analiza najnowszych zdjęć satelitarnych dowodzi, że najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera, którzy jakoby mieli rozpocząć odwrót z Białorusi do Rosji, wciąż pozostają na białoruskim terytorium, a nawet zwiększają tam liczebność swoich sił - zauważył w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wobec prawdopodobnego zakazu udzielania informacji, nałożonego przez Kreml na szefa wagnerowców Jewgienija Prigożyna, dalsze plany najemników są trudne do odgadnięcia i wiarygodnego zweryfikowania. Sytuacja jest niejasna, ponieważ pojawiają się dowody świadczące zarówno o wycofywaniu tych formacji do Rosji, jak też rozmieszczaniu kolejnych bojowników Grupy Wagnera w białoruskich obwodach mohylewskim i brzeskim - przyznał ośrodek analityczny. Jak dodał, media internetowe powiązane z wagnerowcami opublikowały w czwartek filmik, który świadczy o tym, że rosyjscy najemnicy nie zaprzestali szkolenia białoruskiej armii.
Satellite imagery from collected on August 9 shows a significant amount number of vehicles remaining at the Wagner camp in Tsel, Asipovichy, Belarus, and may even indicate more vehicles have arrived at the base since between August 1 and August 9. pic.twitter.com/ebkGn3pXgq
— George Barros (@georgewbarros) August 10, 2023
Ostatnie zdjęcia satelitarne wykonane przez firmę Planet Labs pokazują znaczną liczbę pojazdów w obozie rosyjskich najemników w okolicach miejscowości Osipowicze. Analitycy zauważają, że z obrazowań można wywnioskować, iż obecnie jest nawet więcej pojazdów, które przybyły do bazy między 1 a 9 sierpnia br. W poprzednim raporcie ISW przekazał doniesienia, że wagnerowcy mają jakoby wracać do Rosji, ponieważ autorytarny lider Białorusi Alaksandr Łukaszenka odmówił ich finansowania.
Czytaj też
Pierwsze informacje o możliwym skierowaniu wagnerowców na Białoruś podały rosyjskie media niezależne pod koniec czerwca. Prognozowały one, że najemnicy w liczbie około 8 tys. będą stacjonowali w okolicach Osipowicz w obwodzie mohylewskim. Znajduje się tam opuszczona do niedawna, a potem pospiesznie wyremontowana baza we wsi Cel - była baza wojskowa białoruskich wojsk rakietowych. Na Białorusi jest wiele poligonów i obozów polowych, które pomieściły na początku 2022 r. 30 tys. żołnierzy rosyjskich, przy czym część z nich stacjonowała w graniczących z Ukrainą obwodach homelskim i brzeskim.
A Wagner camp is growing in Belarus: at least 750 pieces of equipment have been counted there, — Radio Svoboda. 🤔
— KOSAK 🇺🇦 (@DmytroSolenko) July 27, 2023
Satellite images from Planet Labs show:
• 62 military trucks with canopy;
• 534 cars with dimensions similar to UAZ pickup trucks, vans, “UAZ” minibuses,… pic.twitter.com/QftrPtqzoR
Urządzenia optyczne, znajdujące się na orbicie pomagają obserwować to, co dzieje się w krytycznych obszarach podczas konfliktów. Dane obrazowe wysokiej rozdzielczości od różnych firm są integralną częścią mapowania, planowania i wsparcia operacyjnego, pomagając dzięki temu użytkownikom końcowym podejmować szybsze i lepsze decyzje oraz oszczędzać życie ludzkie, zasoby oraz czas.
Czytaj też
Przypomnijmy, że jeszcze przed rozpoczęciem wojny, dzięki zdjęciom satelitarnym, wykonanym w tym przypadku przez firmę Maxar Technologies, można było zaobserwować koncentracje rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą, co także pozwoliło na lepsze przygotowanie się do zaistniałej sytuacji.