Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: Izrael zbombardował port w Jemenie

Samolot F-15I Ra'am z 69. dywizjonu Sił Powietrznych Izraela. Fot. iaf.org.il
Samolot F-15I Ra'am z 69. dywizjonu Sił Powietrznych Izraela. Fot. iaf.org.il

Satelity amerykańskiej firmy Maxar Technologies wykonały zdjęcia przedstawiające skutki ataku Izraela na kontrolowany przez rebeliantów port Al-Hudajda nad Morzem Czerwonym. Według mediów, nalot był odpowiedzią na zintensyfikowane w ostatnim czasie ataki Huti na Izrael.

W sobotę, 20 lipca br. Izrael dokonał nalotów izraelskie samoloty bojowe zbombardowały kilka celów w Jemenie kontrolowanych przez rebeliantów, m.in. port Al-Hudajda nad Morzem Czerwonym. Atak miały intensywny charakter, w zaatakowanym porcie wybuchł duży pożar, atak wymusił przerwy w dostawach prądu. Skutki nalotów zostały przedstawione na zdjęciach satelitarnych od Maxar Technologies.

W wyniku ataku Izraela conajmniej kilka osób zmarlo, a kilkadziesiąt zostało rannych. Naloty były odpowiedzią na „przeprowadzone w ostatnich miesiącach setki ataków Huti na Izrael” - podkreślono w komunikacie izraelskiej armii. W piątek nad ranem dron Huti uderzył w budynek mieszkalny w Tel Awiwie, zginęła jedna osoba, a 10 zostało rannych.

Wspierani przez Iran Huti są jedną ze stron trwającej od blisko 10 lat wojny domowej w Jemenie. Kontrolują zachodnią część tego państwa, w której mieszka połowa jego mieszkańców. Po wybuchu wojny w Strefie Gazy jesienią 2023 r. Huti zaczęli ostrzeliwać statki przepływające przez Morze Czerwone, deklarując, że ataki są aktem solidarności z Hamasem, a ich celem jest Izrael i jego wymiana handlowa.

Reklama

Ataki zakłóciły żeglugę na jednym z najważniejszych morskich szlaków handlowych świata. W odpowiedzi cele Huti od początku roku są bombardowane przez wojska amerykańskie i brytyjskie.

Media saudyjskie przekazały, że w sobotnim nalocie brało udział również lotnictwo USA i Wielkiej Brytanii. Izraelski portal Walla zdementował później te informację, zaznaczając, że była to wyłącznie izraelska operacja. Atak był pierwszym w historii nalotem lotnictwa izraelskiego na cele w Jemenie - dodał portal Times of Israel.

Reklama

To nie pierwszy raz, kiedy skutki działań Izraela zostały przedstawione na zdjęciach satelitarnych od firm komercyjnych. Podobnie jest w przypadku wojny z Hamasem, o której wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego portalu. Przykładowo w maju br. zdjęcie satelitarne pokazały skalę palestyńskiej ludności cywilnej, która została zmuszona do ucieczki z miasta Rafah w Strefie Gazy.

Zdjęcia satelitarne to w dzisiejszych czasach nieodłączny element operacji wojskowych, co najlepiej widzimy na przykładzie wojny na Ukrainie oraz Bliskim Wschodzie. Zachęcamy zatem do śledzenia naszej serii „Widziane z orbity”, aby być na bieżąco z kolejnymi stratami Rosjan, uwiecznionymi na zdjęciach satelitarnych.

Źródło: PAP / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!