Obserwacja Ziemi
Widziane z orbity: Izrael zbombardował port w Jemenie
Satelity amerykańskiej firmy Maxar Technologies wykonały zdjęcia przedstawiające skutki ataku Izraela na kontrolowany przez rebeliantów port Al-Hudajda nad Morzem Czerwonym. Według mediów, nalot był odpowiedzią na zintensyfikowane w ostatnim czasie ataki Huti na Izrael.
W sobotę, 20 lipca br. Izrael dokonał nalotów izraelskie samoloty bojowe zbombardowały kilka celów w Jemenie kontrolowanych przez rebeliantów, m.in. port Al-Hudajda nad Morzem Czerwonym. Atak miały intensywny charakter, w zaatakowanym porcie wybuchł duży pożar, atak wymusił przerwy w dostawach prądu. Skutki nalotów zostały przedstawione na zdjęciach satelitarnych od Maxar Technologies.
Satellite Imagery by Maxar of the Port of Al-Hudaydah in Western Yemen show much of it in Total Ruin after yesterday’s Strikes by the Israeli Air Force, with Dozens of Storage Tanks filled with Millions of Gallons of Fuel and Oil still in Flames. pic.twitter.com/aSemyTC6Il
— OSINTdefender (@sentdefender) July 21, 2024
W wyniku ataku Izraela conajmniej kilka osób zmarlo, a kilkadziesiąt zostało rannych. Naloty były odpowiedzią na „przeprowadzone w ostatnich miesiącach setki ataków Huti na Izrael” - podkreślono w komunikacie izraelskiej armii. W piątek nad ranem dron Huti uderzył w budynek mieszkalny w Tel Awiwie, zginęła jedna osoba, a 10 zostało rannych.
Wspierani przez Iran Huti są jedną ze stron trwającej od blisko 10 lat wojny domowej w Jemenie. Kontrolują zachodnią część tego państwa, w której mieszka połowa jego mieszkańców. Po wybuchu wojny w Strefie Gazy jesienią 2023 r. Huti zaczęli ostrzeliwać statki przepływające przez Morze Czerwone, deklarując, że ataki są aktem solidarności z Hamasem, a ich celem jest Izrael i jego wymiana handlowa.
Ataki zakłóciły żeglugę na jednym z najważniejszych morskich szlaków handlowych świata. W odpowiedzi cele Huti od początku roku są bombardowane przez wojska amerykańskie i brytyjskie.
Media saudyjskie przekazały, że w sobotnim nalocie brało udział również lotnictwo USA i Wielkiej Brytanii. Izraelski portal Walla zdementował później te informację, zaznaczając, że była to wyłącznie izraelska operacja. Atak był pierwszym w historii nalotem lotnictwa izraelskiego na cele w Jemenie - dodał portal Times of Israel.
To nie pierwszy raz, kiedy skutki działań Izraela zostały przedstawione na zdjęciach satelitarnych od firm komercyjnych. Podobnie jest w przypadku wojny z Hamasem, o której wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego portalu. Przykładowo w maju br. zdjęcie satelitarne pokazały skalę palestyńskiej ludności cywilnej, która została zmuszona do ucieczki z miasta Rafah w Strefie Gazy.
Zdjęcia satelitarne to w dzisiejszych czasach nieodłączny element operacji wojskowych, co najlepiej widzimy na przykładzie wojny na Ukrainie oraz Bliskim Wschodzie. Zachęcamy zatem do śledzenia naszej serii „Widziane z orbity”, aby być na bieżąco z kolejnymi stratami Rosjan, uwiecznionymi na zdjęciach satelitarnych.
Źródło: PAP / Space24.pl