Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: Palestyńczycy uciekają przed atakiem Izraela

Zniszczenia w Gazie po bombardowaniu przez Izrael.
Zniszczenia w Gazie po bombardowaniu przez Izrael.
Autor. Prachatai / Flickr

Najnowsze zdjęcia satelitarne ukazały kolejną część wojny między Izraelem i Hamasem. Tym razem urządzenia na orbicie zobrazowały skalę palestyńskiej ludności cywilnej, która została zmuszona do ucieczki z miasta Rafah w Strefie Gazy.

Zdaniem Izraela Rafah jest ostatnim bastionem, w którym stacjonują nietknięte i w pełni uzbrojone bataliony Hamasu, czyli palestyńskiej organizacji terrorystycznej. W dodatku na terenie miasta ma pozostawać nienaruszona sieć podziemnych, betonowych tuneli, które zostały wybudowane przez to ugrupowanie . Już w lutym br. premier Netanjahu zapowiedział przeprowadzenie na tym terenie „zmasowanej operacji”. W ostatnich dniach wojsko Izraela wjechały w głąb wschodniej części miasta i zaczęły przemieszczać się w kierunku centrum.

Reklama

Podczas takich konfliktów najbardziej poszkodowana jest ludność cywilna. Do niedawna Rafah liczyło około 1,5 mln uchodźców, lecz duża część z nich została zmuszona do ucieczki przed wojną. Według ONZ miasto opuściło w ubiegłym tygodniu ok. 450 tys. osób. Nowe zobrazowania satelitarne ukazały skalę przesiedlenia na obszar humanitarny, znajdujący się na północ i północny-zachód od Rafah. Zostały one wykonane 5 oraz 8 maja br. przez satelity firmy Planet Labs.

Na podstawie zdjęć satelitarnych można wywnioskować, że liczba namiotów ludności cywilnej zmniejszyła się w tym okresie. Media donoszą, że osoby przebywające w tej strefie zostały powiadomione, aby opuścić powyższe miejsce ze względu na realizowaną przez Izrael operację naziemną. Pomimo rozkazów opuszczenia strefy, wydanych przez Siły Obronne Izraela (IDF), wielu z cywilów dalej pozostaje w obozach. Podkreśla się potrzebę zawieszenia broni, gdyż już jesteśmy świadkami katastrofy humanitarnej, lecz Izrael kontynuuje swoje działania.

Reklama

Portal Times of Israel opisał, że na początku zeszłego tygodnia izraelskie wojsko rozrzuciło we wschodnim Rafah ulotki z instrukcjami, z których stref miasta należy się ewakuować i gdzie znajdują się korytarze, którymi należy podążać do strefy humanitarnej. Według portalu Israel National News operacja jest obecnie ograniczona, ale rozpoczyna oczekiwaną od kilku miesięcy ofensywę. CNN poinformowało, powołując się na oceny władz USA, że Izrael zgromadził na obrzeżach Rafah wystarczające siły, by w najbliższym czasie przeprowadzić inwazję na pełną skalę.

Wojna między Izraelem a rządzącym Strefą Gazy Hamasem rozpoczęła się po październikowym ataku palestyńskich ugrupowań terrorystycznych na południe Izraela. Napastnicy zabili około 1200 osób i uprowadzili do Strefy ponad 240, głównie cywilów, w tym dzieci. Izrael zapowiedział wówczas, że celem wojny jest całkowite zniszczenie Hamasu i uniemożliwienie mu dalszego rządzenia w półenklawie.

Reklama

Opisywane wydarzenia to ponownie dobre przykłady, pokazujące jak istotną rolę odgrywają satelity, w tym przypadku obrazujące. Fotografie wykonywane przez satelity to obecnie nieodłączny element prowadzanie działań operacyjnych, czego dobrym przykładem jest wojna na Ukrainie oraz Bliskim Wschodzie. Informacje pozyskiwane w ten sposób pomagają m.in. widzieć, gdzie znajduje się cenny sprzęt przeciwnika, jak jest przemieszczany, a także oceniać skutki przeprowadzonego uderzenia.

Źródło: PAP/CNN/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!