Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: podziemna baza dronów w Iranie

Irański kompleks nuklearny w Natanz - zobrazowanie z 20 października 2020 roku. Fot. Planet Labs [planet.com]
Irański kompleks nuklearny w Natanz - zobrazowanie z 20 października 2020 roku. Fot. Planet Labs [planet.com]

W ostatnim czasie izraelskie pozarządowe centrum badawcze Alma podało do wiadomości publicznej informację o odkryciu tajnej, podziemnej bazy dronów Iranu. Opublikowane zdjęcia satelitarne wskazują, że lokalizacja może służyć do wykonywania skoordynowanych ataków, co może stanowić zagrożenie dla całego Bliskiego Wschodu. Obiekt jest kolejnym miejscem przeznaczonym do celów militarnych, który został odkryty w Iranie, bowiem na początku lutego br. opublikowane zostały dane satelitarne ukazujące bazę lotniczą Eagle 44, która jest przystosowywana do stacjonowania rosyjskich Su-35.

Reklama

Izraelskie pozarządowe centrum badawcze Alma opublikowało na swoim profilu na platformie Twitter nagranie przedstawiające ciekawe ujęcia wykonane przez satelitę obserwacyjnego, które ukazują tajną, podziemną, bazę dronów w południowo-zachodniej części Iranu. Zgodnie z dostępnymi informacjami baza dronów (UAV) jest wykuta w górach Zagros, w pobliżu Shiraz w prowincji Fars, ciekawym faktem jest informacja, że obiekt zlokalizowany jest blisko bazy wojskowej w Shiraz, w której stacjonują samoloty Su-24MK.

Reklama
Reklama

Zdjęcia satelitarne pokazują przynajmniej 5 silosów, które służą do startów irańskich dronów, a także dokładną lokalizację tuneli wiodących do bazy. Szacuje się, że baza może mieć około 3 km długości, natomiast wejście do niej znajduję się w niedalekiej odległości od wspomnianego miasta Shiraz, w którym najprawdopodobniej produkowane są części. Materiał opublikowany przez izraelski ośrodek koncentrujący się na geopolityce i bezpieczeństwie wskazuje ponadto, że irańskie bezzałogowce mają zasięg 2000 km, co pozwala im atakować obiekty poza Izraelem, aż do Kairu, co tym samym może stanowić zagrożenie dla całego Bliskiego Wschodu. Przypuszcza się, że Iran może wykorzystywać w bazie drony Shahed, czyli tych samych, które są używane przez Rosjan w trwającej wojnie na Ukrainie.

Czytaj też

Warto zauważyć, że podziemna baza to nie pierwszy obiekt wojskowy w Iranie wykryty przez satelity obrazujące. W lutym br. na łamach naszego portalu informowaliśmy państwa o danych udostępnionych przez Maxar Technologies pokazujących prawdopodobne makiety rosyjskiego myśliwca Su-35, które stacjonowały w bazie Eagle 44. Według doniesień obiekty znajdywały się już w bazie na początku stycznia, gdy rozbudowa infrastruktury jeszcze trwała. W lutym eksperci wskazywali natomiast, że prawdopodobne makiety nie zostały przeniesione od tego momentu, a sama baza lotnicza może wciąż być modernizowana w celu przyjęcia nowego wyposażenia.

Zdjęcia satelitarne stanowią dowód na ciągłą aktywność wojsk różnych stron w regionie Bliskiego Wschodu. Opisywane w tym artykule drony lub przygotowywanie bazy wojskowej pod stacjonowanie myśliwców Su-35 stoją w kontrze do działań Izraela oraz innych państw, w tym Stanów Zjednoczonych. Przykładem są tutaj manewry "Juniper Oak 23", które były na tamten moment największymi wspólnymi ćwiczeniami sił Izraela i USA, obejmującymi działania morskie, lądowe, powietrzne, kosmiczne oraz związane z wojną elektroniczną.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!