Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: Iran przygotowuje bazę lotniczą pod Su-35

Su-35
Su-35
Autor. United Aircraft Corporation

Na początku lutego br. Iran przyznał się do posiadania podziemnej bazy lotniczej o nazwie Eagle 44, która ma służyć do odpierania potencjalnych ataków ze strony Izraela. W ostatnim czasie natomiast, w sieci pojawiły się zdjęcia satelitarne, które ukazały stojącą w Eagle 44 makietę rosyjskiego myśliwca.

Reklama

7 lutego br. Iran ujawnił, że rozwija swoje zdolności militarne w zakresie lotnictwa, pokazując światu „Eagle 44", pierwszą w swoim rodzaju podziemną instalację sił powietrznych, wystarczająco dużą, aby pomieścić myśliwce, podała oficjalna irańska agencja informacyjna IRNA. Jakiś czas później w Internecie pojawiły się przypuszczenia, które wskazywały, że Iran przygotowuje bazę lotniczą pod stacjonowanie rosyjskich myśliwców Su-35, co może być potwierdzone przez najnowsze zdjęcia satelitarne.

Reklama
Reklama

Baza lotnicza była utrzymywana w tajemnicy przed światem już od dłuższego czasu, natomiast z analizy Timesa wynikało, że Iran przygotowuje ją pod różnego rodzaju myśliwce lub bombowce. Agencja IRNA powiadomiła, że obiekt Eagle 44 jest jednym z najważniejszych obiektów wojskowych Iranu.

Czytaj też

Zdjęcia satelitarne dostarczane przez Maxar Technologies w ostatnim czasie pokazały dwie makiety samolotu, które według doniesień znajdywały się już w bazie na początku stycznia, gdy rozbudowa infrastruktury jeszcze trwała. Według analizy ekspertów, prawdopodobne makiety nie zostały przeniesione od tego momentu, a sama baza lotnicza może wciąż być modernizowana w celu przyjęcia nowego wyposażenia.

Istnieje kilka poszlak, które mogą potwierdzać, że jeden z zaobserwowanych z satelity obiektów to prawdopodobne makieta myśliwca Su-35. Po pierwsze już w trakcie propagandowego filmiku udostępnionego przez władze Iranu analitycy dostrzegli, plakat przedstawiający modele samolotów, wśród których szczególnie wyróżniał się odrzutowiec wojskowy, mający kształt nowoczesnego odrzutowca bojowego, którego Iran nie posiada. Według doniesień jednak, mógł on być sprzedany Iranowi przez Rosję.

Czytaj też

Drugą poszlaką są wspomniane wyżej zdjęcia satelitarne, który zostały poddane analizie Chrisa Biggersa, eksperta od obrazowania i dyrektora ds. aplikacji misji HawkEye 360. Specjalista stwierdził, iż zidentyfikował dwie makiety samolotów bojowych, w tym jedną, która pasuje do wymiarów rosyjskiego Su-35. Druga makieta natomiast, według analityka, przypomina inny samolot bojowy, który Iran ma już na swoim wyposażeniu.

Wspomniane wyżej spostrzeżenia ewidentnie pokazują, że Iran może przygotowywać infrastrukturę pod stacjonowanie Su-35. Wskazuje się również, że prawdopodobnie trwają prace w bazie, aby przygotować się na przybycie myśliwców, zwracając uwagę, że chociaż zdjęcia satelitarne wskazują, iż obecny tunel wejściowy jest za mały dla Su-35, trwają prace nad drugim, większym tunelem.

Czytaj też

W ostatnim czasie w kwestii samolotów wielozadaniowych Su-35 wypowiedział się członek parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej Shahriyar Heydari, który stwierdził, że myśliwce te pojawią się w irańskiej bazie na początku tego roku. Należy jednak zaznaczyć, że dotyczyło to roku irańskiego, który jest liczony wg kalendarza księżycowego i w tym roku wypada 20 marca.

Równie ciekawymi informacjami są te podawane przez stronę irańską, dotyczące porozumienia z Rosją w zakresie nie tylko samolotów, ale również śmigłowców, systemów obrony powietrznej lub rakietowych. Iran natomiast, mógłby wyposażyć Federację Rosyjską w drony samobójcze Szahir-131/136 oraz rakiety balistyczne krótkiego zasięgu.

Czytaj też

Spółka Maxar Technologies to jeden z największych operatorów sieci satelitów obserwacyjnych i dostawców zobrazowań satelitarnych na świecie. Upublicznione przez Maxar zobrazowania pochodzą z różnych konstelacji teledetekcyjnych pozostających w zasobach koncernu oraz jego spółek zależnych (satelity WorldView oraz DigitalGlobe). Sieć instrumentów elektrooptycznych WorldView może pochwalić się rozdzielczością przestrzenną rzędu 25-50 cm (zależnie od przyjmowanych parametrów obrazowania).

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!