Technologie wojskowe
Widziane z orbity: rozwój wojskowych zdolności Chin na Morzu Południowochińskim
Wyspy Paracele i Spratly od lat stanowią kwestię sporną pomiędzy państwami Dalekiego Wschodu. Pomimo kontrowersji wokół nich, zdjęcia satelitarne ukazują, że Chiny rozbudowują tam swoją infrastrukturę wojskową, w tym budynki zdolne do magazynowania i wystrzeliwania rakiet. Budowa baz wojskowych przez Państwo Środka może stanowić sygnał ostrzegawczy dla państw regionu oraz spoza, zaangażowanych na Morzu Południowochińskim.
Spór terytorialny o wyspy Spratly i Paracele na Morzu Poludniowochińskim stanowi kwestię sporną już od wielu lat i jest jednym z najważniejszych konfliktów pomiędzy państwami Dalekiego Wschodu i nie tylko. Prawa do tych obszarów roszczą sobie państwa, tj. Chiny, Tajwan, Brunei, Filipiny, Indonezja, Malezja i Wietnam. Ponadto zaangażowane są również państwa takie jak m. in. Stany Zjednoczone, Japonia, Korea Południowa czy Indie. Z grona wyżej wymienionych nacji, to jednak Chiny stanowią największe zagrożenie poprzez rozbudowywanie na wyspach infrastruktury wojskowej, a w szczególności baz rakietowych.
4: Woody Island (Yongxing Island), will be in charge of the administration of the islands, reefs and sea areas of the Paracel Islands (Xisha Islands).
— Indo-Pacific News - Geo-Politics & Military News (@IndoPac_Info) April 18, 2020
The Paracel Islands were taken from #Vietnam in 1974. pic.twitter.com/AqiHuzxfSn
W tym kontekście warto odnieść się do Wysp Paracelskich, a w szczególności wyspy Woody, na której umieszczanie systemów rakietowych zaobserwowano już w 2016 r. przez firmę ImageSat International. Wówczas satelity obrazujące ukazały rozmieszczanie w chińskiej bazie wojskowej systemu HQ-9 (odpowiednik rosyjskich systemów S-300) typu ziemia-powietrze. W późniejszym czasie podobną działalność wojskową Państwa Środka potwierdziły kolejne zdjęcia satelitarne oraz analizy ekspertów badających działania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.
Some exciting imagery (at least, for PLA-watching nerds) out of the South China Sea.
— Tom Shugart (@tshugart3) January 24, 2023
Just saw this image today of Woody Island, in the Paracel Islands of the SCS (h/t @nuwangzi) from last April. pic.twitter.com/DwmSEIO0Nw
Kolejne interesujące zobrazowania satelitarne, tym razem wykonane przez Maxar Technologies, zostały udostępnione prawdopodobnie w kwietniu ubiegłego roku i pokazują cztery budynki służące do przechowywania systemów rakietowych na wyspie Woody, największej z Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim. Zdjęcia jasno wskazują na charakter wykorzystania budynków, ponieważ jeden z nich ma częściowo otwarty dach, ukazując wewnątrz to, co wydaje się być wyrzutniami pocisków ziemia-powietrze.
...that is, until now.
— Tom Shugart (@tshugart3) January 24, 2023
In this image, we finally have a view of the buildings with the roof open & vehicles inside. While the resolution is a bit grainy, it looks to me like what we see is entirely consistent with an end-on view of the 4 vertical tubes of an HQ-9 SAM launcher. pic.twitter.com/gqzyRdSpIU
Baterie systemu HQ-9 to systemy dalekiego zasięgu, które rozszerzają zasięg rakietowy Państwa Środka na spornych terytoriach. Warto natomiast odmienić, że budowa chińskiej infrastruktury tego typu na wyspach ma miejsce również w archipelagu Spratly. Trzy największe sztucznie utworzone wyspy w tym obszarze - Fiery Cross, Mischief Reefs oraz Subi - są wykorzystywane do celów militarnych.
3: Fiery Cross Reef (Yongshu Reef), will be in charge of the administration of the islands, reefs and sea areas of the Spratly Islands (Nansha Islands).
— Indo-Pacific News - Geo-Politics & Military News (@IndoPac_Info) April 18, 2020
Fiery Cross Reef used to be an underwater reef that became an artificial island after some massive land reclamation. pic.twitter.com/Tr8yOYjoAF
Chinese Naval Facility Subi Reef Spratly Islands Improved airfield at the Naval Air Station. Also new radar, and intelligence processing facility at the adjacent naval base. All on a rapidly artificially enhanced, growing island. 2017 GeoEye1DigitalGlobe European Space Agency pic.twitter.com/8ADifyKvdh
— Alan Bryant (@AlanBry14743664) July 16, 2021
Satellite images unveil Chinese military fortresses in Spratly Islands - Mischief Reef pic.twitter.com/PM8f9gR9gk
— Duan Dang (@duandang) February 21, 2018
Na tych obszarach zdjęcia satelitarne również ukazały podobne budynki do przechowywania systemów rakietowych. Ponadto w 2022 r. w sieci pojawiły się informacje o rzekomym zakończeniu prac i pełnym zmilitaryzowaniu trzech sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim, uzbrajając je m. in. w systemy rakiet przeciwokrętowych i przeciwlotniczych, sprzęt laserowy i zakłócający oraz myśliwce.
Amerykański dowódca w obszarze Indo-Pacyfiku, admirał John C. Aquilino, powiedział, że wrogie działania stoją w wyraźnej sprzeczności z wcześniejszymi zapewnieniami chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, że Pekin nie przekształci sztucznych wysp na spornych wodach w bazy wojskowe. Przedstawiciel amerykańskiego wojska wskazuje, że Państwo Środka rozwinęło wszystkie swoje możliwości, a gromadzenie broni destabilizuje region.
Warto jednak podkreślić, że pomimo podnoszenia kwestii destabilizacji regionu Morza Południowochińskiego, Stany Zjednoczone nie obawiają się zagrożenia wobec swoich sił na tym obszarze. Już w ubiegłych latach, gdy amerykański wywiad zaobserwował wyraźne ruchy wojsk Chińskiej Republiki Ludowej, stwierdzono, że infrastruktura, która jest tak bardzo widoczna i wrażliwa na środki militarne, nie stanowi zagrożenia dla sił amerykańskich w regionie. W Stanach Zjednoczonych pojawiły się również głosy, że omawiana infrastruktura wojskowa służy bardziej wzmocnieniu roszczeń Chin do wysp Spratly i Paracele, niż jako polityczny sygnał dla Stanów Zjednoczonych.
Pomimo tego każdy wojskowy i cywilny samolot lecący nad sporną drogą wodną może z łatwością znaleźć się w zasięgu systemu rakietowego chińskich wysp. Stanowi to zatem zagrożenie dla wszystkich narodów, które działają w pobliżu oraz całej międzynarodowej przestrzeni powietrznej i morskiej. Analiza posunięć Pekinu na tym obszarze wydaje się kluczowa w przypadku ewentualnej przyszłej eskalacji militarnej.