Reklama

Technologie wojskowe

Chiński balon szpiegowski nad USA. Wojsko w gotowości

Autor. Wiyre Media / Flickr

Pentagon od kilku dni śledzi chiński balon szpiegowski, który porusza się w przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych - poinformowali w czwartek amerykańscy urzędnicy obrony. Według doniesień, miał on pojawiać się w miejscach oznaczonych jako „wrażliwe lokalizacje”. Ruch obiektu jest monitorowany m.in. przez wojskowe samoloty USA, które początkowo miały go zestrzelić, lecz zdecydowano, że jego szczątki mogą zagrozić ogólnemu bezpieczeństwu. Chiński MSZ nie odpowiedział na prośbę o komentarz w sprawie obiektu.

Reklama

Władze USA poinformowały, że nad krajem wykryto chiński balon, który prawdopodobnie prowadzi działania szpiegowskie. "Oczywiście celem tego balonu jest obserwacja" – powiedział cytowany przez agencję Reuters wysoki rangą urzędnik obrony USA, wypowiadając się anonimowo. Jak oznajmili w czwartek (tj.2 lutego br.) urzędnicy obrony USA, odkrycie obiektu grozi dalszym napięciem w, i tak już napiętych, stosunkach USA-Chiny. Urzędnik sprecyzował, że Waszyngton śledzi balon odkąd kilka dni temu wszedł on w przestrzeń powietrzną USA. Ruch obiektu jest monitorowany m.in. przez myśliwce F-22.

Reklama
Reklama

Jak pisze agencja AP, informację tę potwierdził rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder, który wydał krótkie oświadczenie w tej sprawie. Przyznał, że rząd nadal śledzi balon, który "przemieszcza się obecnie na wysokości znacznie powyżej komercyjnego ruchu lotniczego i nie stanowi militarnego ani fizycznego zagrożenia dla ludzi na ziemi". Jak podaje Reuters, dowódcy wojskowi USA rozważali zestrzelenie balonu szpiegowskiego nad Montaną przy pomocy myśliwców F-22, ale ostatecznie zrezygnowali z tego planu ze względu na potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa ze strony spadających części latającego obiektu. Chiński MSZ nie odpowiedział na prośbę o komentarz w sprawie obiektu.

Czytaj też

CNN informuje, że obiekt pojawił się nad wieloma "wrażliwymi lokalizacjami", ale nie stanowi zagrożenia dla USA w zakresie pozyskiwania danych wywiadowczych. Mimo wszystko eksperci zwracają uwagę na fakt, iż Montana jest domem dla pól podziemnych silosów międzykontynentalnych rakiet balistycznych Minuteman III, czyli potencjalnego celu dla chińskiego szpiegostwa. Władze USA podeszły do sprawy z dużą powagą, co starały się pokazać chińskim władzom. "Daliśmy jasno do zrozumienia, że zrobimy wszystko, co konieczne, aby chronić naszych ludzi i naszą ojczyznę".

Należy także przypomnieć, że Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego USA (ODNI) otrzymało łącznie 510 informacji o przypadkach niewyjaśnionych zjawisk powietrznych (UAP), klasyfikowanych wcześniej jako UFO. Większość z nich wstępnie sklasyfikowano jako drony, kosmiczne śmieci oraz właśnie balony, które mogła prowadzić działania szpiegowskie. "Bezpieczeństwo naszych żołnierzy, baz i instalacji oraz ochrona operacji USA na lądzie, w powietrzu, morzu i kosmosie są najważniejsze. Poważnie podchodzimy do doniesień o wtargnięciach na nasze desygnowane przestrzenie powietrzne, lądowe i morskie i sprawdzamy każde z nich" - oznajmił wtedy rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder.

Czytaj też

Chińska Republika Ludowa jest w ostatnich latach głównym zagrożeniem dla USA praktycznie w każdej domenie. Pekin planuje rozszerzyć swoją strefę wpływów w regionie Azji i Pacyfiku i stać się wiodącą potęgą świata. Należy zaznaczyć, że ChRL posiada gospodarczą, dyplomatyczną, wojskową i technologiczną siłę, by móc dążyć do swoich wyznaczonych celów na arenie międzynarodowej, więc z roku na rok obserwujemy kolejne działania z obu stron powodujące zwiększanie napięcia na linii USA-Chiny.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze (2)

  1. GB

    Już zestrzelony przez F-22.

  2. Avengers

    1. Inne media podaja ze w ostanich latach bylo kilka takich balonow. Pytanie wiec DLACZEGO TERAZ TO UJAWNIONO. Teraz informacja to wojna. 2) CHinskie MSZ oczywiscie skomtowalo i wezwalo do "Rozsadku"

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!