Reklama

Świat

USA: sankcje wobec chińskiej firmy kosmicznej za wspieranie Grupy Wagnera

Autor. CNSA

Stany Zjednoczone podjęły kolejne kroki przeciwko firmom zagranicznym, które wspierają rosyjską agresję na Ukrainie. Tym razem sankcje dotknęły chińską firmę Changsha Tianyi Space Science and Technology Research, która według władz USA dostarczyła Grupie Wagnera dane satelitarne różnych lokalizacji na Ukrainie. Chińskie przedsiębiorstwo zdecydowanie zaprzecza tym oskarżeniom.

Reklama

26 stycznia br., na stronie Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych pojawił się komunikat prasowy, w którym czytamy, że Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu USA (OFAC) podjęło kolejne działania sankcjonujące zagraniczne przedsiębiorstwa, które wspierają inwazję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Działanie OFAC objęły zarówno osoby fizyczne, jak i prywatne przedsiębiorstwa, wśród których ciekawym przypadkiem wydaje się chińskie przedsiębiorstwo Changsha Tianyi Space Science and Technology Research Institute, znane również jako Spacety, z siedzibą w Luksemburgu i Pekinie. W wyniku sankcji aktywa firmy zostały zamrożone.

Reklama
Reklama

Według Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych Departamentu Skarbu, w sytuację przekazywania danych satelitarnych Grupie Wagnera były zamieszana rosyjska firma technologiczna Terra Tech, która odpowiada za dostarczanie obrazowanie pozyskanego przez komercyjne satelity, jak również obrazy lotnicze pozyskane przez systemy bezzałogowe. Rosyjskie przedsiębiorstwo zamówiło zdjęcia satelitarne od chińskiej firmy Spacety, która dostarczyła materiały ukazujące poszczególne lokalizacje na Ukrainie, wykonane przez radar z syntetyczną aparaturą (SAR). W komunikacie pojawia się szczególnie ważna informacja, która wprost wskazuje, że zebrane zdjęcia satelitarne zostały przekazane Grupie Wagnera w celu umożliwienia operacji bojowych.

Dzisiejsze rozszerzone sankcje na Grupę Wagnera, a także nowe sankcje na ich współpracowników i inne firmy jeszcze bardziej utrudnią Putinowi uzbrojenie i wyposażenie jego machiny wojennej.
Janet L. Yellen, Sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych

Czytaj też

Po ogłoszeniu sankcji przez OFAC, Spacety wydało oświadczenie w związku z zaistniała sytuacją, które zostało przedstawione w wywiadzie dla Global Times. Według doniesień przedsiębiorstwo sprawdziło zapisy biznesowe oraz transakcje, na podstawie których zaprzecza doniesieniom o jakichkolwiek powiązaniach Spacety oraz spółek zależnych z firmą Terra Tech i Grupą Wagnera.

W Stanach Zjednoczonych pojawiają się również głosy jakoby za działalnością firm komercyjnych odpowiadały władze Chin. Bob Menendez, członek Partii Demokratycznej oraz przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych skomentował sprawę twierdząc, że Stany Zjednoczone nie powinny rezygnować z potencjału sankcji wobec Chin, jeśli udzielają one krytycznej pomocy i nie powinny być w stanie ukryć się za niektórymi firmami. Dodał również, iż USA musi "odciąć głowę węża na wszelkie możliwe sposoby".

Czytaj też

Spacety to firma produkująca w głównej mierze małe satelity. Swoją siedzibę ma w Changsha, w prowincji Hunan, z biurami w Pekinie i Luksemburgu. Została założona w 2016 roku przez byłych pracowników Chińskiej Akademii Nauk. Przedsiębiorstwo odpowiada m. in. za wyniesienie w przestrzeń kosmiczną dwóch małych satelitów z technologią SAR, a mianowicie Hisea-1 w grudniu 2020 roku i Chaohu-1 w lutym 2022. Najnowszym projektem był satelita Beiyou-1 (BUPT-1) wyniesiony 15 stycznia br., skonstruowany dla Pekińskiego Uniwersytetu Poczty i Telekomunikacji.

Reklama

Komentarze

    Reklama