Reklama

Świat

Chiny i Rosja razem na Księżycu?

Autor. mil.ru

Roskosmos poinformował o podpisaniu umowy z Chińską Narodową Administracją Kosmiczną dotyczącą współpracy w zakresie działalności kosmicznej na lata 2023-2027. Ma ona na celu m.in. stworzenie lunarnej stacji badawczej oraz kooperację przy innych projektach, w tym uzupełnianie globalnych systemów nawigacji satelitarnej Glonass i BeiDou.

Reklama

Rosyjska rządowa agencja TASS poinformowała, że Rosyjska Agencja Kosmiczna (Roskosmos) zawarła porozumienie z Chińską Narodową Administracją Kosmiczną (CNSA). Na tej podstawie obie strony zobowiązały się do ścisłej współpracy w domenie kosmicznej do 2027 r. Dzięki umowie otwiera się droga m.in. do przygotowań i prac nad Międzynarodową Naukową Stacją Księżycową (MNSK), która ma powstać (według obecnych zapewnień) do 2035 r.

Reklama

Umowa przewidująca dwustronną współpracę kosmiczną w latach 2023-2027 została podpisana 25 listopada 2022 r., natomiast kilka dni później bo już 5 grudnia premier Federacji Rosyjskiej Michaił Miszustin ogłosił, że międzyrządowe porozumienie między Rosją a Chinami w sprawie utworzenia MNSK jest przygotowane do podpisania. Na tamten moment wstrzymano się z podaniem dalszych szczegółów, jednak w nowym roku rosyjska rządowa agencja TASS opublikowała ich nieco więcej.

Czytaj też

Porozumienie zapowiadające współtworzenie nowego obiektu na Srebrnym Globie zostało zawarte już 9 marca ubiegłego roku. Podpisano wówczas list intencyjny określający ramy pokojowej i naukowej eksploracji Księżyca oraz budowy MNSK. Zgodnie z nowymi informacjami budowa owej stacji księżycowej ma zostać zakończona do 2035 r., a w latach 2026-2030 planowane są dwie misje mające na celu przetestowanie technologii lądowania i dostarczania ładunków oraz transportu próbek gleby księżycowej na Ziemię.

Reklama

Wcześniej (lata 2021–2025) wykorzystane zostaną misje Chang'e i Łuna w celu wytypowania optymalnego miejsca do założenia bazy, a zarazem pozyskiwania zasobów naturalnych Księżyca. Chińska Republika Ludowa ma już pewne doświadczenie w eksploracji Księżyca. Ostatnia misja - Chang'e 5 zakończyła się sukcesem, co zostało przypieczętowane powrotem 1,73 kg lunarnych próbek na Ziemię w grudniu 2020 r.

Autor. CASC/CAST

Jak opisuje agencja TASS, obecne plany przewidują rozwój infrastruktury na orbicie i na powierzchni Księżyca w latach 2031-2035, w szczególności systemów łączności, energii elektrycznej, urządzeń badawczych i innych. Działalność naukowa powinna zostać zainaugurowana w 2036 roku. Jeśli przedsięwzięcie zostanie zrealizowane, będzie to poważny krok w badaniu naturalnego satelity Ziemi.

Czytaj też

Dodatkowo nowe plany zawierają informacje mówiące o wspólnym rozwoju swoich systemów satelitarnych Glonass i BeiDou. Chodzi przede wszystkim o uzupełnienie stacji naziemnych. Jak poinformował Roskosmos - trzy rosyjskie stacje pomiarowe zostaną zbudowane w chińskich miastach Changchun, Urumqi i Szanghaj, a trzy chińskie stacje w rosyjskich miastach Obninsk, Irkuck i Pietropawłowsk-Kamczacki. Ma to na celu zwiększenie dokładności niezawodności w nawigacji. Co ciekawe, mają zostać również podjęte działania mające na celu standaryzowanie i wprowadzenie interoperacyjności pomiędzy GLONASS i BeiDou.

Opisywane porozumienie jest kolejnym dowodem chińskich ambicji podboju kosmosu oraz próby dogonienia, a nawet wyprzedzenia zachodniej części wyścigu kosmicznego. W przypadku Federacji Rosyjskiej wydatki jakie muszą być przeznaczane na trwającą wojnę na Ukrainie powodują, że narodowy program kosmiczny na chwilę obecną jest w dość ciężkiej sytuacji, więc nic dziwnego, że kraj ten podejmuje się współpracy z Chinami. Mimo tego, że Pekin przeznacza mniejsze fundusze na realizację misji kosmicznych w porównaniu do obecnego hegemona, jakim są w dalszym ciągu Stany Zjednoczone, to Państwo Środka potrafi dokonać postępu w tej dziedzinie w dość krótkim czasie. Dowodem są realizowane programy, które zdają się być coraz to odważniejsze.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Chyżwar

    Lepsi od nich już tam byli. Nie chciało im się chodzić na piechotę. Dlatego zabrali ze sobą samochód.

  2. Macorr

    Oba państwa już dawno odleciały w kosmos..

Reklama