Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: masowe groby wagnerowców zabitych na Ukrainie

Autor. Maxar Technologies

„New York Times” powołując się na zdjęcia satelitarne od Maxar Technologies poinformował, że siedmiokrotnie zwiększyła się liczba grobów na cmentarzu wojennym tzw. Grupy Wagnera w Kraju Krasnodarskim, na południowym zachodzie Rosji. Ostatnie dwa miesiące to intensywne straty wagnerowców.

Reklama

Spółka Maxar Technologies w mediach społecznościowych podzieliła się zobrazowaniami przedstawiającymi nie tylko zniszczenia ukraińskich miast, ale także wzrost masowych grobów wagnerowców zabitych na Ukrainie. Sprawę dla Space24.pl komentuje reporter wojenny i dziennikarz Defence24.pl Michał Bruszewski: „Kim są wagnerowcy? To najemna grupa zbrojna powiązana z Kremlem. Jej właścicielem jest Jewgienij Prigożyn, oligarcha nazywany „kucharzem Putina", ponieważ dorobił się fortuny na zaopatrywaniu moskiewskich elit w catering. Prigożyn przez wiele lat odcinał się od związków z tzw. Grupą Wagnera, ale teraz – w drugą stronę – kreuje się na drugiego Żukowa pokazując niczym bojowy dowódca tej grupy. Robił sobie zdjęcia choćby w Sołedarze na północ od Bachmutu. Zdjęcia satelitarne dostarczane przez Maxar Technologies bardzo dobrze obrazują zniszczenia w takich miastach jak właśnie Sołedar czy Bachmut.

Reklama
Reklama

Prigożyn jest skonfliktowany z rosyjskim ministerstwem obrony, ponieważ jest zaciekłym politycznym wrogiem ministra Szojgu. Trwa rywalizacja na linii wojsko-wagnerowcy. Grupa Wagnera skarży się, że wojsko nie pomaga i są problemy z zaopatrzeniem. Odcinek frontu Sołedar-Bachmut szturmowały głównie siły wagnerowskie i poniosły bardzo wysokie straty. 4 tysiące wagnerowców zginęło, 10 tysięcy jest rannych. Znając poziom wojskowej medycyny w Rosji straty będą jeszcze wyższe bo duża część po prostu ran nie przeżyje.

Czytaj też

Straty potęguje także taktyka jaką pod Bachmutem stosują wagnerowcy. To sowiecka szkoła. Na zwiad bojem rzuca się „zeków" – czyli kryminalistów wyciąganych z więzień oraz kolonii karnych i wcielanych do Grupy Wagnera. Następny rzut wojsk to wagnerowcy z rodowodem ze specnazu, rosyjskich służb lub regularnych Sił Zbrojnych Rosji. Pierwszy rzut często dostaje tylko Kałasznikowa z jednym czy dwoma magazynkami. Są mięsem armatnim do sprawdzania ukraińskich pozycji i ściągania artylerii obrońców. Grupa Wagnera do 24 lutego 2022 roku miała liczyć do 2 tysięcy najemników, obecnie rozrosła się do korpusu wielkości 50 tysięcy, więc wagnerowskie cmentarze będą się powiększały bardzo szybko.

Wagnerowcy zasłynęli ze zbrodni wojennych, w tym torturowania i zabijania jeńców przy pomocy młotów kowalskich. Potwierdzili to na Ukrainie". Analiza zdjęć satelitarnych od Maxar Technologies z 24 stycznia br. prowadzi do wniosku, że na cmentarzu w Molkino znajduje się 170 grobów. Część zidentyfikowano jako groby obywateli Rosji, którzy byli skazani za przestępstwa. Należy jednak pamiętać, że duża część ciał jest kremowanych – Rosjanie spalają tzw. „Gruz-200", czyli ciała martwych żołnierzy poległych na Ukrainie. Wiele mogił na innych cmentarzach wagnerowców jest anonimowa – wiszą na nich numery oraz odznaczenia.

Czytaj też

Spółka Maxar Technologies to jeden z największych operatorów sieci satelitów obserwacyjnych i dostawców zobrazowań satelitarnych na świecie. Upublicznione przez Maxar zobrazowania pochodzą z różnych konstelacji teledetekcyjnych pozostających w zasobach koncernu oraz jego spółek zależnych (satelity WorldView oraz DigitalGlobe). Sieć instrumentów elektrooptycznych WorldView może pochwalić się rozdzielczością przestrzenną rzędu 25-50 cm (zależnie od przyjmowanych parametrów obrazowania). Omawiane zobrazowania powierzchni ziemskiej są dostępne dla użytkowników cywilnych i rządowych, służąc głównie w obszarze zarządzania kryzysowego - w sytuacjach zagrożenia katastrofami naturalnymi bądź tymi wywołanymi przez człowieka

Reklama

Komentarze (2)

  1. Avengers

    To jest ta sama narracja jakby Ukraina nie miala ofiar. Pokazwanie jedna strone. Reka do gory kto ogladal na Insagramie wizyty Zelisnkego na cematrzach wojskwych? Setki tysiace grobow. Widzieliscie? Czmeu tego nie ma tu? JEdnostrnna narracja jest falszwaniem nawet jesli sama w sobie mowie cos prawdzwego. Bo przemilcza tez cos.

  2. Sorien

    Nie ma się co podniecać ilością zabitych bo ta nie jest taka duża biorąc pod uwagę że Ruskie chcą zdobyć UA .... By zdobyć UA muszą już kopać groby dla ponad mln swoich

Reklama