Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: Rosja wzmacnia zabezpieczenia Mostu Krymskiego

Most Krymski
Most Krymski
Autor. ICEYE

Rosja kontynuuje wzmacnianie zabezpieczeń wokół Mostu Kerczeńskiego na Krymie, aby uchronić infrastrukturę przed kolejnymi atakami ukraińskiego wojska. Potwierdzają to najnowsze zdjęcia satelitarne.

Od wielu miesięcy na okupowanym Krymie Rosjanie wzmacniają fortyfikacje obronne wokół Mostu Kerczeńskiego, który już kilka razy był celem ataku Sił Zbrojnych Ukrainy. Uderzenia były zazwyczaj przeprowadzane za pomocą dronów morskich (USV), więc aby zminimalizować ryzyko kolejnych zniszczeń infrastruktury Rosja buduje kolejne barki.

Reklama

Doniesienia potwierdziły najpierw zdjęcia satelitarne, które zostały opublikowane w mediach społecznościowych Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, o czym informował portal Defence24.pl. Kilka dni później kolejne z nich obiegły świat za sprawą jednego z ekspertów od obrazów satelitarnych z think tanku American Enterprise Institute.

Widzimy na nich nowe bariery, które mają chronić most, a także przechodzące nim szlaki zaopatrzeniowe na Krym. Warto zauważyć, że są to nowe zabezpieczenia. Poprzednie zostały zniszczone przez silne sztormy w tym regionie, co znacząco ograniczyło ich skuteczność. Do najpoważniejszych strat doszło w grudniu 2023 r., kiedy to niezwykle silne opady i wiatr uszkodziły nie tylko zabezpieczenia mostu, ale też elektrownie, a zalane ulice zakłóciły cywilne oraz wojskowe działania logistyczne.

Reklama

W maju br. doszło także do ataku rakietowego sił ukraińskich, w wyniku którego w Cieśninie Kerczeńskiej zostały uszkodzone dwa promy (samochodowy i kolejowy). Doprowadziło to również do zamknięcia przeprawy oraz mostu przez Cieśninę Kerczeńską wiodącego z półwyspu do Rosji. W mieście słychać było blisko 20 eksplozji, jednak obyło się bez ofiar wśród marynarzy i cywilów.

Półwysep Krymski został anektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Ukraina i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.

Reklama

Przyglądając się opisywanym wydarzeniom, należy ponownie zwrócić uwagę na to, że wywiad satelitarny odgrywa niezwykle ważną rolę w toczących się wojnach oraz w codziennych wydarzeniach na całym świecie. Dzięki zobrazowaniom wysokiej rozdzielczości z orbity od różnych firm, dostarczane są cenne dane, które stanowią integralną część mapowania, planowania i wsparcia operacyjnego. Najlepiej widzimy to na przykładzie wojny na Ukrainie, ale konflikt na Bliskim Wschodzie również to potwierdza.

Reklama

Komentarze

    Reklama