Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: rosyjski magazyn dronów Shahed zniszczony

Wyprodukowane w Rosji drony Gerań-2, będące kopią irańskich Shahed- 136
Wyprodukowane w Rosji drony Gerań-2, będące kopią irańskich Shahed- 136
Autor. mil.ru

Nowe zdjęcia satelitarne potwierdzają, że siłom ukraińskim udało się zniszczyć miejsce składowania dronów typu Shahed, a także inne elementy infrastruktury rosyjskiej bazy, w tym budynki szkoleniowe. Irańskie bezzałogowce to kluczowy rodzaj broni dla Rosji wykorzystywany do ataków na ukraińskie miasta.

W nocy z 20 na 21 czerwca br. Siły Zbrojne Ukrainy oraz Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wykonały kolejne uderzenia w rosyjskie obiekty wojskowe. Tym razem celem była jedna ze składnic irańskich dronów Shahed-136, które od początku wojny są intensywnie wykorzystywane w militarnej agresji na terenie wschodnich sąsiadów Polski. Nowe zdjęcia satelitarne, dostarczone przez prywatną firmę Planet Labs, potwierdziły skuteczność uderzenia.

Reklama

Na obrazach z orbity możemy dostrzec, że siłom ukraińskim udało się zniszczyć nie tylko magazyn, ale również powiązaną z nim infrastrukturę. Na terenie obiektu w Kraju Krasnodarskim znajdowały się budynki szkoleniowe oraz centra kontroli i łączności. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że w wyniku działań bojowych odnotowano serie eksplozji i pożar. Podkreślono, że uderzenie zostało wykonane z powodzeniem w wyznaczone cele.

Warto zauważyć, że tej samej nocy Ukraińskie wojska zaatakowały również cztery rafinerie ropy naftowej w Rosji - Afipską, Ilską, Krasnodarską i Astrachańską. Zaledwie kilka dni wcześniej ukraińskie drony trafiły uszkodziły m.in. bazę paliwową spółki Tambownieftieprodukt, bazę Enemskaja, należącą do koncernu Łukoil, a także rafinerię w Azowie w graniczącym z Ukrainą obwodzie rostowskim. „Zaatakowano też stacje radarowe i centra wywiadu elektronicznego rosyjskich najeźdźców w obwodzie briańskim i na tymczasowo okupowanym Krymie” - dodał Sztab Generalny SZU.

Reklama

Jak widzimy w ostatnim czasie ataki ze strony Ukrainy na kluczowe obiekty dla Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej znacząco się nasiliły. Szczególnie często dokonywano uderzeń na rosyjskie rafinerie, ale również w lotniska wojskowe (uszkadzając m.in. bombowce Su-34) oraz składnice broni o różnym przeznaczeniu. Zniszczenie miejsca do przechowywania dronów Shahed-136 jest kolejnym sukcesem ukraińskiego wojska, które wspomoże obronę kraju.

Szahid-136 to najczęściej używany przez Rosjan irański dron samobójczy, któremu lokalnie nadano nazwę Gierań-2. Drony mają zasięg do ok. 1000 km i mogą przenosić do 50 kg materiałów wybuchowych. Shahed to jeden z co najmniej trzech modeli dronów, które Iran dostarcza Rosji. Są one wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium Ukrainy.

Reklama

Opisywana sytuacja to kolejny przykład przydatności informacji pozyskiwanych z orbity w trakcie konfliktu. Zdjęcia satelitarne to w dzisiejszych czasach nieodłączny element operacji wojskowych, co najlepiej widzimy na przykładzie wojny na Ukrainie oraz Bliskim Wschodzie. Cenne dane, pozyskiwane w ten sposób, pomagają m.in. widzieć, gdzie znajduje się cenny sprzęt przeciwnika, a także ocenić skutki przeprowadzonego uderzenia.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!