Obserwacja Ziemi
Widziane z orbity: rosyjski Szatan eksplodował na poligonie
Podczas testowego startu rosyjskiego międzykontynentalnego pocisku balistycznego ICBM RS-28 Sarmat (NATO: Satan 2) doszło do eksplozji. Skutki zdarzenia zostały uwiecznione na zdjęciach satelitarnych, które obiegły światowe media.
21 września br. Federacja Rosyjska przeprowadziła kolejny test międzykontynentalnego pocisku balistycznego ICBM RS-28 Sarmat. System jest zdolny do przenoszenia głowic jądrowych, dlatego jest on uznawanyza jeden z najbardziej niebezpiecznych strategicznych środków rażenia na świecie. Z najnowszych informacji wynika jednak, że próba odbywająca się w Plesiecku (zlokalizowanym 800 km na północ od Moskwy) zakończyła się niepowodzeniem.
Zdjęcia satelitarne dostarczone przez firmę Planet Labs oraz Maxar Technologies potwierdzają, że rosyjski Sarmat eksplodował jeszcze w silosie. Widzimy na nich, że zdarzenie spowodowało powstanie znacznego krateru, a także doszło do uszkodzenia infrastruktury poligonu testowego. Rosyjskie źródła opisują również, że eksplozja miała uszkodzić okoliczne budynki.
⚡️Satellite images of the consequences of the explosion of the intercontinental ballistic missile RS-28 "Sarmat" in the launch shaft during the test launch at the 🇷🇺Plesetsk Cosmodrome pic.twitter.com/osDJpJ796n
— 🪖MilitaryNewsUA🇺🇦 (@front_ukrainian) September 22, 2024
Do tej pory władze Rosji nie potwierdziły niepowodzenia testu, natomiast ciężko podważyć dowody w postaci powyższych zdjęć satelitarnych. Moskwie zapewne ciężko pogodzić się z informacjami, wskazującymi na kolejne niepowodzenie testu pocisku ICBM RS-28 Sarmat. Przypomnijmy, że do tej pory wykonano pięć takich prób, z czego tylko w 2022 r. zakończyła się ona pomyślnie. Ostatnie niepowodzenie zanotowano w październiku 2023 r.
Maxar collected new high-resolution satellite imagery yesterday (September 21st) that reveals the aftermath of a dramatic launch failure of a Russian RS-28 ICBM at a launch site in the Plesetsk cosmodrome. 📷@Maxar
— George Barros (@georgewbarros) September 22, 2024
Launch site before vs after pic.twitter.com/ikel3UBii6
Projekt może zatem budzić pytania, dotyczące kwestii bezpieczeństwa narodowego Rosji. Sarmat jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa narodowego Rosji, gdyż stanowi kluczowy element rosyjskiego strategicznego arsenału nuklearnego, a kolejne niepowodzenia podważają jakość i zdolności FR do utrzymania i modernizacji swoich zdolności w tym zakresie.
Rosjanie deklarują, że Sarmat może razić cele oddalone o 18 tys. km, poruszając się z maksymalną prędkością 8273 km/h. Pocisk ma być zdolny do przenoszenia do 10 ciężkich głowic jądrowych lub 15 lżejszych, czyli ok. 10 t ładunku bojowego, w dowolne miejsce na świecie. W związku ze swoim zasięgiem oraz zdolności przenoszenia hipersonicznych efektorów Sarmat jest uznawany za najbardziej niebezpieczny ICBM.
Opisywana rakieta balistyczna powstała w celu zastąpienia wcześniejszego systemu (jeszcze sowieckiego) R-36M2 Wojewoda (NATO: Satan). Był on uznawany za nadrzędny ICBM w rosyjskim arsenale jądrowym. Jego następca został opisany przez samego prezydenta Rosji Władimira Putina, jako najpotężniejszy system strategiczny na świecie. Kilka lat temu zapowiedział on, że rakieta wejdzie na uzbrojenie FR już na początku trzeciej dekady XXI wieku.
Opisywane sytuacje to kolejne przykłady przydatności informacji pozyskiwanych z orbity w trakcie konfliktu. Zdjęcia satelitarne to w dzisiejszych czasach nieodłączny element operacji wojskowych, co najlepiej widzimy na przykładzie wojny na Ukrainie oraz Bliskim Wschodzie. Zachęcamy zatem do śledzenia naszej serii „Widziane z orbity”, aby być na bieżąco z kolejnymi stratami Rosjan.
Źródło: Bulgarian Military.com, Space24.pl
radziomb
dlatego Ukraina dostanie bardziej sprawdzone rozwiązanie: Samoloty F16 z Holandii i Belgii które mają wgrany soft pod bomby atomowe z nuclear shearing. Tak na wszelki wypadek.