Reklama

Widziane z orbity: skutki ataku na bazę rosyjskich bombowców

Tu-160 na lotnisku Engels - fot. Pavel Adzhigildaev/wiki
Tu-160 na lotnisku Engels - fot. Pavel Adzhigildaev/wiki

Przed kilkoma dniami ukraińskie wojsko zaatakowało rosyjską bazę Engels-2. Nowe zdjęcia satelitarne ukazały skutki tego ataku, który został przeprowadzony za pomocą dronów.

20 marca br. media obiegły zdjęcia i nagrania wielkiej eksplozji, do której doszło na terenie rosyjskiej bazy lotniczej w mieście Engels. Jest to miejsce stacjonowania bombowców strategicznych, a także składowania amunicji wykorzystywanej do ataków na Ukrainę. Lotnisko wojskowe Engels-2 zostało zaatakowane nieznaną ilością ukraińskich bezzałogowców.

Reklama

Poważne straty

Gubernator obwodu saratowskiego Roman Busargin oświadczył, że był to najbardziej zmasowany atak dronów na jego region, jaki odnotowano do tej pory. Tego dnia odwołano zajęcia w szkołach, a także Ewakuowano mieszkańców domów położonych w pobliżu lotniska. Warto zauważyć, że obiekt znajduje się ok. 700 km od ukraińskich granic.

Nowe zdjęcia satelitarne potwierdzają, że atak ukraińskiego wojska był udany. Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii oceniło, że był najbardziej udanym uderzeniem na siły rosyjskie w tym roku. „W wyniku ataku dronów na rosyjskie lotnisko Engels siły okupacyjne straciły 96 pocisków manewrujących, przeznaczonych do trzech uderzeń rakietowych na Ukrainę w marcu i kwietniu” – poinformował w czwartek Sztab Generalny w Kijowie.

Na powyższych zobrazowaniach widzimy, że infrastruktura obiektu znacznie ucierpiała. Widoczne są liczne kratery, a także zniszczenia budynków znajdujących się na terenie bazy. Szat Generalny Ukrainy opisał w swoim komunikacie, ze atak doprowadził także do zniszczenia zapasów paliwa, co „negatywnie wpływa na zdolności rosyjskiego agresora do realizacji zadań bojowych”.

Reklama

Do tej pory nie przekazano informacji na temat uszkodzeń jakichkolwiek samolotów, które tego dnia stacjonowały w bazie. Zgodnie z dostępnymi informacjami na terenie bazy Engels-2 w chwili ataku mogło być pięć bombowców strategicznych: trzy Tu-95MS i dwa cenne Tu-160. W bazie miały być też dwa bombowce frontowe Su-34 i jeden transportowy Ił-76.

Widok z orbity

Opisywane sytuacje to dobre przykłady przydatności informacji pozyskiwanych z orbity w trakcie konfliktu zbrojnego. Zdjęcia satelitarne to w dzisiejszych czasach nieodłączny element operacji wojskowych, co najlepiej widzimy na przykładzie wojny na Ukrainie oraz Bliskim Wschodzie.

Cenne dane, pozyskiwane w ten sposób, pomagają m.in. obserwować ruchy przeciwnika, gdzie znajduje się jego cenny sprzęt, a także ocenić skutki przeprowadzonego uderzenia. Zachęcamy zatem do śledzenia naszej serii „Widziane z orbity”, aby być na bieżąco z kolejnymi stratami Rosjan, uwiecznionymi na zdjęciach satelitarnych.

Źródło: Space24.pl, Defence24.pl, PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama