Obserwacja Ziemi
Widziane z orbity: Ukraina skutecznie niszczy rosyjskie składy amunicji
2 lipca br. Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk poinformował o zniszczeniu przez ukraińskie lotnictwo składu amunicji na okupowanym przez Rosję Krymie. Z dostępnych informacji wynika, że celem była jednostka rakietowa koło Sewastopola. Kilka dni wcześniej ukraińskie wojsko zniszczyło składnicę w obwodzie woroneskim. Zdjęcia satelitarne potwierdzają skuteczność uderzeń.
Ukraińskie wojsko ponownie wykonało kolejne skuteczne ataki na ważne dla armii Federacji Rosyjskiej obiekty. Jednym z celów był skład amunicji na okupowanym Krymie, który został zniszczony przez Siły Powietrzne Ukrainy w dniu 1 lipca 2024 r. „Ukraińskie samoloty, zniszczone przez wrogą propagandę, nadal wykonują misje bojowe, przeprowadzają ataki rakietowe i bombowe na pozycje okupantów oraz eliminując ważne obiekty wojskowe na głębokich tyłach wroga” - oświadczył Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk.
Niedługo po ogłoszeniu powyższych informacji, w sieci pojawiły się zdjęcia z miejsca zdarzenia,a. także obrazowania satelitarne, uzyskane dzięki usługom oferowanym przez firmę Planet Labs. Potwierdzają one, że obiekt wojskowy Rosji, znajdujący się ok. 245 km od linii frontu, został zniszczony. Potwierdzono również, że na zaatakowanym terenie znajdował się magazyn w którym Rosjanie przechowywali drony Shahed irańskiej produkcji.
Satellite imagery of the destroyed warehouse full of Shahed 136 attack drones in the Balaklava District of Sevastopol which was struck by AFU cruise missiles on July 1, 2024.
— OSINT (Uri Kikaski) 🇺🇸 🇨🇦 🇬🇧 🇺🇦 🇮🇱 (@UKikaski) July 3, 2024
Source: Crimean Wind#OSINT #UkraineWar #UkraineKrieg #Ukraine #Russia #NAFO
REPOST APPRECIATED!!! pic.twitter.com/7kNIif9utq
W wyniku ukraińskiego uderzenia Rosjanie stracili blisko 90 dronów Shahed. Jest to najczęściej używany przez Rosjan irański dron samobójczy, któremu lokalnie nadano nazwę Gierań-2. Drony mają zasięg do ok. 1000 km i mogą przenosić do 50 kg materiałów wybuchowych. Są one wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium Ukrainy.
Jednostka, którą zaatakowało ukraińskie lotnictwo, znajduje się we wsi Fłotske w rejonie Bałakławy. Warto zauważyć, że miejscowość ta leży w sąsiedztwie Sewastopola, który jest główną bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Zaledwie kilka dni wcześniej Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły również skład amunicji w graniczącym z Ukrainą obwodzie woroneskim w Rosji, wywołując pożar i wybuchy przechowywanych tam pocisków.
Fire and explosions at the Russian ammunition depot in Olkhovatka, Voronezh Oblast, were captured in a @planet satellite image taken today. At least two epicenters can be seen, which is consistent with reports about two drones. Location: 50.289960, 39.257510 @GeoConfirmed https://t.co/jnDUzspfnq pic.twitter.com/J8CbXBkUR4
— Mark Krutov (@kromark) June 25, 2024
Ukraińcy powiadomili, że atak został przeprowadzony 25 czerwca br., a celem był polowy skład amunicji przeciwnika, który znajdował się w tym przypadku zaledwie 100 km od linii frontu. W komunikacie dodano, że na terenie z pociskami wybuchł pożar oraz doszło do detonacji, które objęły łączną powierzchnię 3,5 tysiąca metrów kwadratowych. „Biorąc pod uwagę rozmiary składu, wygląda na to, że będzie on eksplodował jeszcze przez długi czas” – oświadczył Ukraiński wywiad wojskowy HUR.
Jak widzimy w ostatnim czasie ataki ze strony Ukrainy na kluczowe obiekty dla Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej znacząco się nasiliły. Szczególnie często atakowane są miejsca składowania amunicji, rafinerie oraz bazy lotnicze. Federacja Rosyjska ponosi poważne straty, co tym samym zwiększa możliwości Ukrainy w zakresie obrony swojego terytorium. Zachęcamy zatem do śledzenia naszej serii „Widziane z orbity”, aby być na bieżąco z kolejnymi stratami Rosjan, uwiecznionymi na zdjęciach satelitarnych.
Opisywane sytuacje to dobre przykłady przydatności informacji pozyskiwanych z orbity w trakcie konfliktu zbrojnego. Zdjęcia satelitarne to w dzisiejszych czasach nieodłączny element operacji wojskowych, co najlepiej widzimy na przykładzie wojny na Ukrainie oraz Bliskim Wschodzie. Cenne dane, pozyskiwane w ten sposób, pomagają m.in. obserwować ruchy przeciwnika, gdzie znajduje się jego cenny sprzęt, a także ocenić skutki przeprowadzonego uderzenia.