Reklama

Obserwacja Ziemi

Widziane z orbity: Wenezuela gromadzi wojsko na granicy z Gujaną

Wenezuelskie czołgi T-72B1W w trakcie parady w 2014 r.
Wenezuelskie czołgi T-72B1W w trakcie parady w 2014 r.
Autor. Cancillería del Ecuador/ wikipedia.com/CC BY-SA 2.0

Pomimo zawartego w styczniu przez Wenezuelę i Gujanę porozumienia w sprawie pokojowego rozwiązania konfliktu o leżący w granicach tej drugiej roponośny region Essequibo reżim w Caracas wysyła w jego pobliże coraz większe ilości wojska - podaje w sobotę CNN Brasil.

Informację o nasilającej się obecności żołnierzy wenezuelskich potwierdzają nie tylko gujańskie media, ale również dziennikarze stacji CNN Brasil powołujący się na zdjęcia satelitarne spółki Maxar. „Wykonane w styczniu zdjęcia dowodzą rozwoju działań z bazy wojskowej na wenezuelskiej wyspie Anacoco na rzece Cuyuni”, przy granicy z Gujaną, podała brazylijska stacja telewizyjna.

Zdjęcia satelitarne Maxara pokazują również nową infrastrukturę i rosnącą liczbę gromadzonych przy granicy Gujany przez wenezuelską armię pojazdów opancerzonych. W niedzielę dowództwo armii Brazylii podało, że wysłało w pobliże granicy tego kraju z Wenezuelą i Gujaną ponad 30 pojazdów, w tym transportery opancerzone, w związku z ryzykiem wybuchu konfliktu zbrojnego o Essequibo.

Reklama

4 grudnia 2023 r. prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił, że władze w Caracas uznają zorganizowane dzień wcześniej referendum w sprawie przyłączenia Essequibo do Wenezueli za wiążące. Dodał, że jego kraj odrzuca orzeczenie międzynarodowych arbitrów z 1899 r., którzy ustalili przebieg granic, kiedy Gujana była jeszcze kolonią brytyjską.

Zainteresowanie Wenezueli regionem Essequibo, stanowiącym dwie trzecie terytorium Gujany, wzrosło, kiedy w 2015 r. odkryto tam bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

Reklama

Dwa dni po referendum Maduro wezwał państwowe firmy wydobywcze do rozpoczęcia eksploatacji złóż surowców naturalnych w Essequibo. Zapowiedział też szereg działań służących zajęciu tego obszaru przez Wenezuelę, m.in. wydawanie lokalnej ludności wenezuelskich dokumentów tożsamości. W odpowiedzi na decyzje reżimu w Caracas władze Gujany ogłosiły rozpoczęcie ćwiczeń wojskowych w pobliżu granicy z Wenezuelą.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!