Obserwacja Ziemi
Wojsko Polskie pozyska nowe satelity. Podpisano umowę
20 grudnia br. została podpisana umowa na dostawę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi w programie MIKROGLOB. Umowa ma pozwolić na rozszerzenie zdolności Wojska Polskiego w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelitarne systemy optoelektronicznej obserwacji Ziemi.
Przedmiotem umowy, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Creotech Instruments S.A., jest rozszerzenie zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelitarne systemy optoelektronicznej obserwacji Ziemi. Zakupiona konstelacja satelitarna będzie zadaniowana i zarządzana zgodnie z bieżącymi zapotrzebowaniem SZ RP oraz Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w dane obrazowe.
Kolejna umowa i kolejne zdolności dla Wojska Polskiego. Tym razem, w obecności wicepremiera W. @KosiniakKamysz i wiceministra @CTomczyk, podpisano umowę na satelity obserwacyjne dla #WojskoPolskie 🇵🇱. pic.twitter.com/c8liBU4dcW
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) December 20, 2024
Wartość zamówienia wynosi ok. 556,7 mln zł brutto. Wyniesienie satelitów oraz osiągnięcie przez nie niskiej orbity heliosynchronicznej (SSO) jest planowane do 2027 roku. Parametry tej orbity pozwalają na przelot konstelacji zawsze w jednakowych warunkach oświetleniowych, tj. o stałej godzinie nad obserwowanym fragmentem powierzchni planety, zapewniając równocześnie niski interwał rewizyt.
Zgodnie z przedmiotową umową Siły Zbrojne RP pozyskają 4 mikrosatelity oparte o rozwijaną przez spółkę Creotech platformę HyperSat, wyposażone w instrumenty optyczne umożliwiające pozyskiwanie i przesyłanie do segmentu naziemnego danych obrazowych Ziemi w zakresie fal odpowiadających pasmom bliskiej poczerwieni oraz światła widzialnego.
Wicepremier W. @KosiniakKamysz: Dzisiaj nie będzie przyziemnie — dzisiaj będzie kosmicznie. Wkraczamy w przestrzeń, która jest przyszłością i którą będziemy intensywnie rozwijać. Podjęliśmy decyzję o budowie wojsk dronowych, komponentu medycznego, a także o rozwoju zdolności… pic.twitter.com/z0DsAcFNNB
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) December 20, 2024
Z kolei część naziemna będzie składała się z dwóch kolejnych segmentów: Kontroli Misji oraz Przetwarzania Danych Obrazowych. Zadaniem tego pierwszego będzie dwukierunkowa komunikacja z satelitami, włączając odbieranie poprzez stacje naziemne napływających danych telemetrycznych i obrazowych, które w dalszej kolejności będą przetwarzane przez wyspecjalizowany do tych zadań Segment Przetwarzania Danych Obrazowych.
Agencja Uzbrojenia podała, że szczegółowa specyfikacja systemu stanowi informację niejawną.
Źródło: Agencja Uzbrojenia/Space24.pl