Reklama

Nawigacja

Orolia wprowadza na rynek pierwsze lokalizatory ratunkowe na sygnał Galileo

Ilustracja: ESA/Carril. / dlr.de
Ilustracja: ESA/Carril. / dlr.de

Zgodnie z informacją opublikowaną pod koniec lutego na blogu firmy Orolia, na rynek trafiły właśnie zmodyfikowane lokalizatory ratunkowe (PLB) McMurdo FastFind 220 oraz Kannad SafeLink Solo. Zostały one przeprojektowane w taki sposób, aby umożliwić bardziej precyzyjne działanie, a wszystko dzięki europejskiemu systemowi GNSS.

PLB (Personal Locator Beacon) to szczególny rodzaj lokalizatora osobistego. Służy on przede wszystkim do zwiększania bezpieczeństwa załogi wszelkich jednostek pływających. W przypadku wypadnięcia za burtę umożliwia praktycznie natychmiastowe powiadomienie służb ratunkowych. Po uruchomieniu określana jest pozycja zagrożonej osoby i za pośrednictwem specjalnych centr informacja o zaistniałej sytuacji przekazywana jest do odpowiednich służb ratowniczych. Dokładniejsze określenie lokalizacji zwiększa szanse na pozytywne zakończenie akcji ratunkowej.

Wprowadzona innowacja polega na zastosowaniu w urządzeniach nie tylko modułu GPS, ale również układu umożliwiającego określanie lokalizacji za pomocą sygnałów z satelitów Galileo. Są to pierwsze tego typu aparaty wykorzystujące europejski system pozycjonowania. 

Ulepszone lokalizatory to pierwsze produkty, z serii nowych urządzeń, które zostaną wprowadzone do sprzedaży w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu Helios. Przedsięwzięcie nadzorowane jest przez firmę Orolia, a jego celem jest zwiększanie liczby kolejnych zastosowań nowego systemu satelitarnego.

McMurdo FastFind 220 oraz Kannad SafeLink Solo to pierwsze lokalizatory PLB, które wykorzystują w działaniu GNSS, czyli Galileo Global Navigation Satellite System. Jak dotąd wszystkie inne sprzedawane PLB bazowały na amerykańskim GPS lub rosyjskim GLONASS. 

Firma Orolia Maritime, producent lokalizatorów, oferuje przede wszystkim urządzenia i kompleksowe systemy do zastosowań morskich. Działa ona w ramach grupy Orolia, zajmującej się pozycjonowaniem, nawigacją i precyzyjnym pomiarem czasu.

Galileo, to europejski system nawigacji satelitarnej, uruchomiony 15 grudnia 2016. W przeciwieństwie do amerykańskiego GPS, rosyjskiego GLONASS, czy chińskiego Beidou jest on kontrolowany przez instytucje cywilne. Ważnym aspektem wyróżniającym go spośród alternatywnych opcji jest wysoka dokładność, dochodząca do 10 cm.

Reklama

Komentarze

    Reklama