Reklama

Nawigacja

Ostatnia prosta polskich testów radiacyjnych „kosmicznego” podzespołu GNSS

AGGA-4 podczas testów radiacyjnych. Fot. Astri Polska
AGGA-4 podczas testów radiacyjnych. Fot. Astri Polska

Astri Polska zrealizowała ostatni etap testów radiacyjnych zaawansowanego układu scalonego AGGA-4 - kluczowego podzespołu odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. Układ został poddany oddziaływaniu Protonów, a jego funkcjonowanie było monitorowane przez urządzenia i oprogramowanie zaprojektowane przez firmę z Warszawy. Testy realizowane są na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

AGGA-4 to zaawansowany układ scalony przeznaczony do zastosowań kosmicznych, jako jeden z głównych elementów kosmicznych odbiorników nawigacji satelitarnej GNSS. Układ zrealizowany jest w technologii ASIC (Application Specific Integrated Circuit), czyli układu zaprojektowanego do pełnienia z góry określonych zadań, co czyni go niezwykle wydajnym. W niedalekiej przyszłości AGGA-4 będzie wykorzystywany w odbiornikach nawigacji satelitarnej instalowanych na m.in.: satelitach obserwacji Ziemi, nawigacyjnych, telekomunikacyjnych i rakietach nośnych.

AGGA-4 podczas testów radiacyjnych. Fot. Astri Polska
AGGA-4 podczas testów radiacyjnych. Fot. Astri Polska

Celem testów jest sprawdzenie funkcjonowania układu AGGA-4 w warunkach promieniowania kosmicznego. Podczas wszystkich etapów testów działanie AGGA-4 jest monitorowane przez urządzenia oraz oprogramowanie dostarczone przez Astri Polska. W miniony weekend, w trakcie drugiej fazy testów radiacyjnych (pod koniec lutego na belgijskim Université Catholique de Louvain odbył się pierwszy etap testów, podczas których AGGA-4 został poddany oddziaływaniu ciężkich jonów) przeprowadzonych w szwajcarskim instytucie badawczym Paul Scherrer Institute, układ został poddany oddziaływaniu Protonów.

W trakcie prób radiacyjnych udało nam się zebrać dużo wartościowych informacji na temat funkcjonowania AGGA-4. Obecnie, konsorcjum, którego jesteśmy liderem przystępuje do analizy danych i przygotowania finalnego raportu z testów. Przekazanie dokumentu do ESA i jego akceptacja przez oficera technicznego formalnie zakończy projekt. Warto podkreślić, że wyniki naszych badań oprócz przetestowania samego AGGA-4 dostarczą wiele ważnych informacji dla inżynierów projektujących podzespoły dla przemysłu kosmicznego.

Karol Brzostowski, Kierownik Działu Aplikacji i Usług Satelitarnych Astri Polska, Koordynator Projektu AGGA-4

Astri Polska to jedyna polska firma posiadającą kompetencje w zakresie testowania odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. W br. firma planuje dostarczyć ESA aż 10 gotowych produktów. Jest to rekordowy rok pod tym względem, jednocześnie wyróżniający firmę w Polsce i w regionie. W chwili obecnej, Astri Polska prowadzi 20 projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych i satelitarnych  z dziedziny elektroniki, optomechatroniki oraz aplikacji i usług satelitarnych, realizowanych w większości dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Źródło: Astri Polska

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!