Reklama

SATELITY

Pasmo i obsługa SATCOM dla polskich żołnierzy poza granicami kraju

Fot. WZŁ nr 1 [wzl1.com.pl]
Fot. WZŁ nr 1 [wzl1.com.pl]

Spółka Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 zakomunikowała uzyskanie zamówienia w postępowaniu prowadzonym przez Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych RP. Zlecenie dotyczy kompleksowego zabezpieczenia pasma i obsługi łączności satelitarnej na potrzeby funkcjonowania Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW). Perspektywą realizacji zamówienia jest 2022 rok.

Jak wynika z osobnego komunikatu przedstawionego w mediach społecznościowych Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), "Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 wygrały postępowanie na zabezpieczenie systemu satelitarnego dla potrzeb funkcjonowania PKW w 2022 roku". Zlecenie ma obejmować "obsługę kompleksową", która poza dostawą pasma, obejmuje również pomoc w zakresie szkolenia, serwisu czy obsługi.

Wojsko Polskie, dzięki udostępnionemu pasmu, ma zachować stabilną i nieprzerwaną łączność satelitarną, niezależnie od miejsca rozlokowania. Aby było możliwe korzystanie z tych zdolności, konieczne jest zapewnienie pasma transmisji sygnału satelitarnego oraz obsługi urządzeń nadawczo-odbiorczych (terminali satelitarnych). Wojskowe Zakłady Łączności informują, że poza ich dostarczaniem dla SZ RP zajmuje się także szkoleniem z obsługi i serwisu urządzeń.

Od dłuższego czasu Wojsko Polskie używa Przenośno-Przewoźnego Terminalu Satelitarnego PPTS-1,8 v.2 (widoczny na głównym zdjęciu). Zapewnia on wielopasmową łączność na szczeblu operacyjnym i taktycznym. Jego zakres pracy obejmuje trzy pasma częstotliwości: C (3,625÷4,200-5,850÷6,425 GHz), X (7,250÷7,750-7,900÷8,400 GHz) oraz Ku (10,950÷12,750-13,750÷14,500 GHz). Terminal umożliwia uruchomienie sieci łączności satelitarnej w systemie TDMA (Time Division Multiple Access) lub SCPC (Single Channel Per Carrier).

Terminal oferowany przez WZŁ spełnia parametry standaryzacyjne STANAG 4484 i 4486, a także  MIL-STD 188-164A. Posiada on gigabitowe gniazda, zarówno optyczne (światłowodowe), jak i tradycyjne RJ-45. Odbiór sygnałów satelitarnych jest gwarantowany przez antenę satelitarną o średnicy 1,8 m lub 2,4 m.

Reklama
Reklama

Ponadto w ofercie terminali satelitarnych WZŁ nr 1 posiada Mobilny Terminal Satelitarny MTS-4,6 (Agwa), z czaszą anteny o średnicy 4,6m. Jego eksponowaną cechą jest wysoka mobilność, jak i krótki czas przygotowania urządzenia do transportu oraz pracy. Warto jeszcze wspomnieć o terminalu TS - 1,6 (z anteną o średnicy 1,6 m), co pozwala na umieszczenie systemu na dachu kontenera lub przyczepy, czy innym mobilnym Średnim Terminalu Satelitarnym STS (z czaszą anteny o średnicy 1,8 m lub 2,4 m). Ten z kolei zestaw ma pozwalać na szybkie uruchomienie urządzenia, bez narzędzi, w czasie krótszym niż 20 minut. Dzięki pracy w wielu pasmach możliwe jest nawiązanie łączności z satelitami Eutelsat i Intelsat (pasma C oraz Ku), a także brytyjskiego Skynet oraz XTAR (pasmo X).

Wszystkie terminale obsługują topologie sieci: gwiazda, krata, a także połączenie punkt-punkt (protokół PPP), nie wspominając o dodatkowych, fizycznych aspektach, tudzież odporności na warunki atmosferyczne, zezwalając także na korzystanie z zasilania zapasowego. To wymogi konieczne w kwestii zapewnienia niezawodności w operacjach żołnierzy PKW, pełniących służbę w wielu miejscach świata.

Wojskowe Zakłady Łączności na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej od 10 lat dostarczają pasmo satelitarne, wykupione od globalnego dostawcy usług szerokopasmowych.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. 8P8C

    8P8C nie RJ-45

  2. Axi

    Tak trzymać i rozwijać własny niezależny potencjał.

    1. Gall Anonim

      Ale satelity już nie własne. Do własnego i niezależnego potencjału jeszcze daleko.