Reklama

Nawigacja

Polscy inżynierowie testują zaawansowany układ scalony dla Europejskiej Agencji Kosmicznej

Zaawansowany układ scalony AGGA-4 przeznaczony do zastosowań kosmicznych w odbiornikach nawigacji satelitarnej GNSS. Fot. Astri Polska
Zaawansowany układ scalony AGGA-4 przeznaczony do zastosowań kosmicznych w odbiornikach nawigacji satelitarnej GNSS. Fot. Astri Polska

Inżynierowie z Astri Polska zrealizowali pierwszy etap testów radiacyjnych zaawansowanego układu scalonego AGGA-4 przeznaczonego do zastosowań kosmicznych w odbiornikach nawigacji satelitarnej GNSS. Testy odbyły się na belgijskim Université Catholique de Louvain w dniach 26-28 lutego z wykorzystaniem urządzeń i oprogramowania dostarczonych przez Astri Polska. Firma realizuje projekt na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Celem testów jest sprawdzenie funkcjonowania układu AGGA-4 w warunkach promieniowania kosmicznego, dokładnie ciężkich jonów i protonów. Podczas ubiegłotygodniowych testów układ został poddany oddziaływaniu ciężkich jonów. W najbliższych miesiącach w instytucie badawczym Paul Scherrer Institute w Szwajcarii urządzenie zostanie poddane oddziaływaniu protonów.

undefined
Układ AGGA-4 w komorze radiacyjnej podczas testów na belgijskim Université Catholique de Louvain. Fot. Astri Polska

Podczas wszystkich etapów testów działanie AGGA-4 jest monitorowane przez urządzenia oraz oprogramowanie dostarczone przez Astri Polska - jedyną polską firmę posiadającą kompetencje w zakresie testowania odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. Wyniki badań oprócz przetestowania samego AGGA-4 dostarczą wiele ważnych informacji dla inżynierów projektujących podzespoły dla przemysłu kosmicznego.

AGGA-4 to kolejny ważny projekt, który potwierdza nasze kompetencje w dziedzinie testowania odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. W chwili obecnej, realizujemy dla ESA trzy projekty związane z testowaniem odbiorników GNSS o łącznej wartości ok. 3,2 mln PLN. Pracujemy też nad pozyskaniem kolejnych zleceń w tym obszarze.

Karol Brzostowski, Kierownik Działu Aplikacji i Usług Satelitarnych Astri Polska

AGGA-4 to zaawansowany układ scalony przeznaczony do zastosowań kosmicznych, wykorzystywany jako jeden z głównych elementów kosmicznych odbiorników nawigacji satelitarnej GNSS. Układ zrealizowany jest w technologii ASIC (Application Specific Integrated Circuit), czyli układu zaprojektowanego do pełnienia z góry określonych zadań, co czyni go niezwykle wydajnym. W niedalekiej przyszłości AGGA-4 będzie wykorzystywany w odbiornikach nawigacji satelitarnej instalowanych na m.in.: satelitach obserwacji Ziemi, nawigacyjnych, telekomunikacyjnych i rakietach nośnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!