Reklama

SATELITY

Precyzyjne zobrazowania z Chin w polskiej komercyjnej bazie danych

Zobrazowanie multispektralne wykonanen z pokładu satelity Jilin-1. Fot. Creodias [creodias.eu]
Zobrazowanie multispektralne wykonanen z pokładu satelity Jilin-1. Fot. Creodias [creodias.eu]

Polska firma CloudFerro nawiązała współpracę z chińskim operatorem satelitarnym - CG Satellite, który zapewni jej dostęp do gromadzonych na bieżąco zobrazowań o bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR). Te najbardziej szczegółowe jak dotąd dane obrazowe w dystrybucji rodzimej spółki (o stopniu precyzji bliskim poziomowi danych teledetekcyjnych na użytek obronny), będą udostępniane komercyjnie za pośrednictwem platformy chmurowej CREODIAS.EU.

Polska firma specjalizująca się w świadczeniu usług przetwarzania w chmurze, będąca również operatorem platform chmurowych udostępniających satelitarne zdjęcia obserwacji Ziemi, nawiązała współpracę z chińskim operatorem CG Satellite. Dzięki podpisanej umowie firma CloudFerro zyskała możliwość udostępniania satelitarnych zobrazowań i materiałów wideo o bardzo wysokiej rozdzielczości przestrzennej (Very High Resolution, VHR) za pośrednictwem swoich komercyjnych rozwiązań bazodanowych. Pozyskane materiały obejmują zobrazowania wykonane zarówno w nocy, jak i w dzień. Udostępnione archiwum obrazów sięga 2016 roku, przy czym na bieżąco są dostarczane nowe zdjęcia.

Jak podkreślają przedstawiciele CloudFerro, są to zobrazowania w jakości, która „do tej pory była dostępna właściwie tylko dla sektora wojskowego”. Materiały ujęto już na liście komercyjnej dystrybucji, jaką polska firma dysponuje na platformie CREODIAS.EU. „Pochodzą one z konstelacji satelitów Jilin-1 firmy CG Satellite, które są w stanie wykonywać zarówno zdjęcia, jak i materiały wideo w jakości 4K” – wyjaśnia Przemysław Mujta, Menadżer Technicznego Wsparcia Sprzedaży w CloudFerro.  Jak tłumaczy, klienci polskiej firmy mogą je wykorzystywać dla różnych rodzajów mapowań, monitorowania środowiska, gospodarki leśnej, w sektorze energetycznym, górniczym, czy planowaniu przestrzennym, jak również do szacowania ryzyka w branży ubezpieczeniowej i bankowej.

Rozdzielczość obrazów dostarczanych przez CG Satellite, która wynosi nawet 72 cm, otwiera zupełnie nowe możliwości zastosowania tych danych w rozpoznawaniu obiektów oraz identyfikacji zmian w obiektach z bardzo dużą dokładnością.

Przemysław Mujta, Menadżer Technicznego Wsparcia Sprzedaży w CloudFerro

Oprócz możliwości wglądu w archiwum udostępnionych chińskich zobrazowań (od 2016 roku do teraz), zakres powiązanej oferty obejmuje również usługę „zdjęć planowanych” – gromadzonych w toku uzgodnionych z klientem przelotów (ze spersonalizowanymi ustaleniami), „klipy wideo” – możliwość nagrywania 30 i 60 sekundowych filmów 4K dotyczących wskazanego obszaru, a także „obrazowanie nocne” – poprawione i skalibrowane z dodatkowym naświetleniem. Zobrazowania są udostępniane w różnych wersjach rozdzielczości przestrzennej i formatu obrazowania: panachromatycznej – 0,72 m, multispektralnej – 2,88 m oraz w postaci klipów wideo – 0,72 m.

CloudFerro zapewnia pod tym kątem infrastrukturę obliczeniową – dostępną w postaci usług chmurowych, które dają odbiorcom możliwość obróbki i analizy danych bez konieczności zajmowania się złożonością sprzętową. W ramach jednego środowiska firma zapewnia zarówno zdjęcia i wideo odpowiedniej rozdzielczości, jak również potrzebną moc obliczeniową.

Chang Guang Satellite jest pierwszą firmą w Chinach świadczącą komercyjne usługi teledetekcji. Spółka dysponuje infrastrukturą satelitarną na orbicie okołoziemskiej oraz flotą bezzałogowych statków powietrznych. Zajmuje się także przetwarzaniem gromadzonych za ich pomocą danych. CG Satellite zapewnia m.in. usługi mapowania terenu, zaawansowane analizy teledetekcyjne, aplikacje dla przemysłu, a także umożliwia dostęp do dużych zbiorów danych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!