SATELITY
Prywatny azjatycki mikrosatelita wejrzy w głąb oceanów. Dzięki wsparciu JAXA
W swoim programie wspierania innowacyjnych prywatnych projektów satelitarnych, japońska agencja kosmiczna JAXA wyłoniła do realizacji misję lekkiego satelity obserwacji Ziemi, mającego otworzyć nowe możliwości badania wód oceanicznych i monitorowania środowiska morskiego. Autorem pomysłu jest konsorcjum obejmujące singapursko-japońską spółkę Umitron oraz uniwersytet Tokyo Institute of Technology.
Informację o włączeniu konsorcjum do demonstracyjnego programu satelitarnego Japońskiej Agencji Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA) podała firma Umitron w specjalnym komunikacie 25 czerwca 2020 roku. Wskazano w nim, że chodzi o specjalny program JAXA na rzecz wdrażania komercyjnych innowacji satelitarnych, które będą mogły być wykorzystywane przez prywatnych pomysłodawców jako koło zamachowe ich działalności biznesowej (Innovative Satellite Technology Demonstration Program). W jego ramach uczestnicy otrzymują szansę rozwinięcia technologii i wysłania własnego satelity na orbitę okołoziemską przy współpracy z agencją i japońskim rządem.
Umitron realizować będzie swój pomysł między innymi we współpracy z japońską uczelnią Tokyo Institute of Technology. Mały satelita, którego misją będzie zebranie danych z oceanów na potrzeby zrównoważonego gospodarowania zasobami morskimi, ma zostać wystrzelony w 2022 roku. Jego charakterystyką ma być zdolność uzyskiwania zobrazowań w wysokiej rozdzielczości oraz z dużą częstotliwością. Pozyskiwane dane mają umożliwiać odczytywanie informacji o poziomie nasycenia wód składnikami organicznymi oraz fauną i florą, wskazując na obecność planktonu i tym podobnych. Jego działanie ma wesprzeć działalność w sektorze eksploatacji zasobów morskich, w tym połowu ryb, owoców morza i glonów.
Firma Umitron podkreśla, że "akwakultura pozostaje kluczowym elementem ogólnoświatowego systemu produkcji żywności". Podkreśla przy tym, że oceany na świecie przechodzą szybką zmianę środowiskową stwarzającą szereg zagrożeń i stanowiącą wyzwania dla dzisiejszych przedsiębiorców i konsumentów. Na przykład, zakwity glonów powodują śmierć ryb, a wzrost wodorostów i owoców morza może spowolnić wyczerpanie składników pokarmowych.
Żeby zmniejszyć zagrożenia i ustabilizować produkcję w sektorze połowowym, niezbędne dla branży są informacje dotyczące środowiska oceanicznego, jak np. rozłożenie planktonu i składników pokarmowych. Spółka Umitron, razem z grupą badawczą prowadzoną przez Tokyo Institute of Technology, pracują nad zebraniem danych o wysokiej precyzji, które umożliwią obserwacje przybrzeżnych regionów. Firma, jako lider konsorcjum badawczego, będzie odpowiedzialna za wykorzystanie danych odczytanych przez satelitę do zastosowań komercyjnych.
Umitron ma już na swoim koncie rozwinięcie zalążka usług dla sektora akwakultury w zakresie monitorowania oceanów - system nosi nazwę UMITRON PULSE, a jego udostępnienie użytkownikom jest planowane na początek lipca 2020 roku. Po zainicjowaniu działania platformy, spółka ma zamiar zorganizować webinarium poświęcone usłudze.
Źródło: UMITRON/PAP