Reklama

SATELITY

Rakieta Falcon 9 z polskim ładunkiem musi jeszcze poczekać

Fot. Spacex via flickr.com
Fot. Spacex via flickr.com

Jak poinformował na Twitterze SpaceX, zaplanowany na środę 28 listopada start rakiety nośnej Falcon 9 zostaje przełożony. Powodem niekorzystne warunki pogodowe.

Firma Space Exploration Technologies poinformowała o konieczności zmiany terminu wystrzelenia swojego flagowego systemu nośnego Falcon 9. Jako powód podano ekstremalnie silne wiatry, wiejące w górnych warstwach ziemskiej atmosfery.

Start rakiety koncernu Elona Muska odbędzie się nie wcześniej niż 1 grudnia 2018 r.

Przypomnijmy, że na jej pokładzie na wyniesienie w kosmos czeka m.in. polsko-fiński mikrosatelita obserwacji Ziemi firmy ICEYE, oznaczony jako ICEYE-X2. Skierowany zostanie na synchronizowaną ze Słońcem niską orbitę okołoziemską (LEO). W budowie tego wyposażonego w radar SAR urządzenia miało swój udział przedsiębiorstwo Creotech Instruments z Piaseczna pod Warszawą.

W gronie oczekujących na start CubeSatów znajduje się PW-Sat2, skonstruowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. W przestrzeni kosmicznej będzie testował technologię żagla deorbitacyjnego, mającą na celu szybsze pozbywanie się niepotrzebnych już satelitów z LEO.

Ponadto, jak w ramach kampanii "Poland in Space - kosmiczny listopad" informowała Polska Agencja Kosmiczna: "Na rakiecie Falcon 9 będzie też wyniesiony satelita ESEO/S-50 zrealizowany w ramach programu edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, dla którego szerokopasmowy system telekomunikacyjny wraz z podsystemem anteny oraz cześć komputera obsługująca instrumenty pokładowe satelity zostały w opracowane i zintegrowane na Politechnice Wrocławskiej, a moduły do integracji zostały wyprodukowane w Polsce. "

Nowa data startu pojazdu Falcon 9 nie jest na razie znana. Rakieta wzniesie się z bazy Sił Powietrznych USA Vandenberg.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!