Nawigacja
Rakieta Sojuz wyniosła kolejnego satelitę GLONASS. Błyskawicznie!
W poniedziałek 27 maja 2019 r. z rosyjskiego kosmodromu w Plesiecku, w północno-zachodniej części kraju, wystartowała rakieta Sojuz. W przestrzeń kosmiczną dostarczyła satelitę rosyjskiej konstelacji globalnego pozycjonowania GLONASS.
Rakieta Sojuz wzbiła się w powietrze o godzinie 8:23 czasu CEST. Wkrótce po starcie pojazd został trafiony przez piorun, co jednak w żaden sposób nie przeszkodziło w realizacji misji ani nie zniszczyło ładunku użytecznego. Po opuszczeniu platformy startowej rakieta skierowała się na południowy wschód.
Поздравляем командование Космических войск, боевой расчёт космодрома Плесецк, коллективы РКЦ "Прогресс" (Самара), НПО имени С.А.Лавочкина (Химки) и ИСС имени академика М.Ф.Решетнёва (Железногорск) с успешным запуском КА ГЛОНАСС!
— Дмитрий Рогозин (@Rogozin) 27 maja 2019
Молния вам не помеха pic.twitter.com/1cmlZ4hD1g
Tym razem pojazd Sojuz dostarczył w przestrzeń kosmiczną satelitę nawigacyjnego GLONASS-M nr 58. Ważące 1415 kg urządzenie posłuży przez okres około siedmiu lat. Kontrolerzy lotu potwierdzili, że udało się nawiązać łączność z satelitą i że działa on prawidłowo.
Prawdopodobnie orbitujący już satelita zostanie zgodnie z rosyjską nomenklaturą wojskową oznaczony Kosmos 2534. Trafił on na średnią orbitę okołoziemską (MEO) o wysokości ok. 19100 km i inklinacji (nachyleniu jego płaszczyzny w stosunku do płaszczyzny ziemskiego równika) 64,8 stopnia.
Misję wyniesienia satelity, która potrwała łącznie nieco ponad 3,5 h, zrealizowała rakieta nośna Sojuz w wersji 2.1b. Na orbitę docelową satelitę GLONASS-M nr 58 dostarczył górny stopień rakiety – Fregat-M.
Rosyjski system globalnego pozycjonowania i nawigacji GLONASS ma charakter dual-use. Korzystają z niego zarówno użytkownicy wojskowi, jak i cywilni. Konstelacja satelitów GLONASS zapewnia globalne pokrycie.
Czytaj też: Czasowa utrata globalnego pokrycia przez Glonass