Reklama

Nawigacja

Siły powietrzne USA szukają wykonawcy drugiej transzy satelitów GPS III

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

US Air Force ogłosiły, że poszukują kontrahenta, który podejmie się produkcji 22 trzeciej generacji satelitów Globalnego Systemu Pozycjonowania. Urządzenia mają być możliwie odporne na zakłócanie sygnału. Wartość tego zamówienia szacuje się na 10 mld USD.

W ciągu najbliższych pięciu lat Stany Zjednoczone planują wydanie 2 mld dolarów na budowę nowych satelitów swojej konstelacji nawigacyjnej GPS. Będą to już satelity III generacji, które będą sukcesywnie przejmować zadania od rozmieszczonych na orbicie urządzeń II generacji. Niemniej, starzejące się satelity GPS II mają funkcjonować co najmniej do 2021 roku.

Zamówienie na budowę pierwszej serii dziesięciu satelitów trzeciej generacji, oznaczonych jako GPS IIIA, trafiło do koncernu Lockheed Martin. Firma tworzy je na bazie platformy A2100. Zbiorniki na materiał pędny buduje dla nich z materiałów kompozytowych Orbital ATK, natomiast anteny przygotowuje Northrop Grumman Astro Aerospace.

Wedle obecnych planów pierwszy satelita GPS IIIA zostanie wyniesiony rakietą Falcon 9 w marcu 2018 r.

Tymczasem Siły Powietrzne USA ogłosiły, że rozglądają się za podmiotem, który podejmie się konstrukcji drugiej transzy urządzeń GPS III, w liczbie 22 sztuk. Do postępowania mogą przystąpić różne, konkurujące ze sobą firmy, niemniej finalnie kontrakt na produkcję całej partii 22 satelitów przypadnie jednemu przedsiębiorstwu.

Lockheed Martin może się tu spodziewać konkurencji ze strony Boeinga oraz koncernu Northrop Grumman. Oferenci mają czas na przedstawienie swoich ofert do 16 kwietnia br. Wartość zamówienia USAF może w tym przypadku osiągnąć nawet 10 mld USD.

Satelity serii GPS III mają być znacząco lepiej od swoich poprzedników zabezpieczone przed wrogim zakłócaniem ich sygnału (ang. jamming).

Dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych rosnącym zagrożeniem są Chiny, ponieważ bardzo szybko się modernizują. (…) W kosmosie Chiny użyły już broni antysatelitarnej i wykazały zainteresowanie zagłuszaniem amerykańskich satelitów. Te kroki pokazują świadomość amerykańskiej dominacji w kosmosie.

Heather Wilson, sekretarz Sił Powietrznych USA

Produkcja satelitów drugiej transzy satelitów GPS trzeciej generacji ma rozpocząć się już roku fiskalnym 2019, który rozpocznie się w USA 1 października 2018 r. Dostawa pierwszego gotowego urządzenia przewidziana jest na 2026 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!