Reklama

SATELITY

Superkomputer z AGH wspiera szerszy dostęp do danych satelitarnych

Fot. Sat4Envi [sat4envi.imgw.pl]
Fot. Sat4Envi [sat4envi.imgw.pl]

Moc obliczeniową Prometheusa, jednego z najszybszych superkomputerów w Polsce, wykorzystano do udostępniania szerokiej gamy informacji satelitarnych o Ziemi i jej środowisku. Włączenie tych zasobów do systemu użytkowania danych satelitarnych w projekcie Sat4Envi nastąpiło dzięki zaangażowaniu Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, mającego udział m.in. w opracowaniu specjalnej bazy danych satelitarnych oraz zapewnieniu ich sprawnego wyszukiwania-udostępniania.

Głównym celem projektu Sat4Envi, w którym wykorzystano m.in. zasoby Prometheusa jest udostępnienie satelitarnych danych europejskiego programu Copernicus oraz informacji pochodzących z innych satelitów środowiskowych i meteorologicznych. Z poziomu strony internetowej dostępny jest już System Obsługi Klienta, czyli narzędzie dostępu do danych satelitarnych. Dzięki tej platformie użytkownik ma możliwość wyszukiwania, oglądania oraz pobierania różnorodnych danych satelitarnych.

System służy przede wszystkim do monitorowania powierzchni Ziemi, atmosfery i pogody oraz rozpoznawania zagrożeń meteorologicznych. Dzięki nałożeniu specjalistycznych warstw, zawierających m.in. granice jednostek administracyjnych, narzędzie jest funkcjonalne także dla administracji publicznej czy instytucji regionalnych. "Analiza danych satelitarnych w czasie niemalże rzeczywistym może mieć kluczowe znaczenie dla prognozowania, monitorowania oraz przeciwdziałania skutkom kataklizmów. W szczególności tego rodzaju monitoring jest istotny w przypadku powodzi, oceny skali pożarów czy monitorowania szkód w uprawach rolnych powstałych w wyniku suszy lub przemarzania" - podkreślają przedstawiciele AGH w Krakowie. "Ze względu na konieczność szybkiego reagowania w tego rodzaju sytuacjach, projekt Sat4Envi uwzględnia potrzeby specjalnych grup użytkowników, takich jak Centrum Informacji Kryzysowej. Dzięki opracowanym zdjęciom satelitarnym zbieranym w serwisie będzie można prowadzić efektywne działania prewencyjne związane z naturalnymi klęskami żywiołowymi" - wskazuje się w okolicznościowym komunikacie.

image
Fot. Sat4Envi [sat4envi.imgw.pl]

Rolą Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH w projekcie była realizacja zadań programistycznych związanych z budową i utrzymaniem Systemu Obsługi Klienta, ale też zapewnienie infrastruktury informatycznej niezbędnej do gromadzenia i udostępniania danych. Cyfronet jest operatorem połączenia internetowego z IMGW-PIB Kraków, a w ramach Infrastruktury PLGrid udostępnia zasoby obliczeniowe niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania Sat4Envi. Z kolei do przetwarzania danych i tworzenia informacji z surowych danych satelitarnych wykorzystywany jest zainstalowany w Cyfronecie superkomputer Prometheus.

Prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor ACK Cyfronet AGH

Liderem projektu Sat4Envi jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Państwowy Instytut Badawczy, a partnerami w projekcie: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Polska Agencja Kosmiczna oraz Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH. Projekt, o łącznej wartości 17 903 900 zł, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Dostęp do wszystkich danych jest bezpłatny. Szczegółowe informacje dotyczące całego projektu Sat4Envi można znaleźć na jego stronie internetowej.


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!