Reklama

Nawigacja

System naziemny od Raytheona dla GPS III zdał egzamin bezpieczeństwa

Infrastruktura GPS OCX Block 0 launch and checkout system (LCS). Fot. Raytheon
Infrastruktura GPS OCX Block 0 launch and checkout system (LCS). Fot. Raytheon

Za informatyczne zabezpieczenie naziemnego segmentu dla amerykańskich satelitów nawigacyjnych GPS III odpowiedzialna była firma Raytheon. W celu realizacji tego zadania przedsiębiorstwo stworzyło infrastrukturę Next-Generation Operational Control System (GPS OCX). System pomyślnie przeszedł testy bezpieczeństwa.

System kontroli operacyjnej (GPS OCX) wpisuje się w koordynowany przez Siły Powietrzne USA program modernizacji amerykańskiego systemu glopalnego pozycjonowania GPS. Przy jego realizacji udało się w pełni wdrożyć rekomendacje Departamentu Obrony w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki temu zapewniono wysoki poziom zabezpieczeń cybernetycznych.

Next-Generation Operational Control System przeszedł rundę testów, które stanowiły ważny etap przygotowań do jego uruchomienia. Za kilka tygodni na orbitę ma bowiem zostać wyniesiony pierwszy z satelitów GPS III. Próby sprawdzały podatność na ataki cybernetyczne zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz, oraz zdolność systemu do obrony. GPS OCX skutecznie zapobiegł zapobiegał nadawaniu sfałszowanych danych nawigacyjnych i sygnału czasu we wszystkich testach.

Pierwsze testy odbyły się w dniach 2-13 kwietnia 2018 r. i były prowadzone przez zespół, który miał na celu złamanie zabezpieczeń w granicach systemowej strefy bezpieczeństwa informacji. Druga runda testów odbyła się w dniach 16-20 maja 2018 r. W tej wzięli udział specjaliści US Air Force ds. cyberprzestępczości, którzy próbowali naruszać granicę systemu od zewnątrz. System zadziałał zgodnie z przeznaczeniem, udowadniając poprawność swojego działania.

Sprawdziany przeprowadzono na jednostce GPS OCX Block 0 launch and checkout system (LCS). Dnia 29 września ubiegłego roku firma Raytheon zrealizowała dostawę GPS OCX Block 0 LCS dla Sił Powietrznych USA. Całość tego systemu obejmuje sprzęt komputerowy, stacje robocze centrum operacyjnego i oprogramowanie do zastosowań misyjnych wymagane do wyniesienia satelity na orbitę i przeprowadzenia tam jego wstępnych testów.

Reklama
Reklama

Komentarze