SATELITY
Wielkoobszarowy podgląd radarowy z orbity. "Pierwsza taka usługa na rynku"
Spółka satelitarna ICEYE udostępniła usługę opartą na możliwościach najnowszych satelitów swojej (nadal rozwijanej) konstelacji obrazowania radarowego (trafiły na orbitę w styczniu 2021 roku). Firma deklaruje, że to pierwsza tego typu zdolność na światowym rynku obrazowania SAR (z użyciem technologii syntetycznej apertury radarowej) - pozwalająca na rejestrowanie danych wizyjnych z bardzo rozległego obszaru w trybie ogólnego przeglądu (Scan mode imaging).
Wywodząca się z Finlandii spółka ICEYE (prowadząca ważną część obsługi operacyjnej satelitów w swojej polskiej siedzibie) otworzyła komercyjny dostęp do nowej usługi z dniem 10 maja br. Chodzi o możliwość rejestrowania zobrazowań radarowych z bardzo rozległych powierzchni rzędu 10 000 km² - z wykorzystaniem wieloskładnikowej konstelacji satelitów SAR (radar z aperturą syntetyczną).
Wraz z udostępnieniem usługi, ICEYE zadeklarował, że jest w tej chwili jedynym dostawcą lekkich satelitów SAR, który zapewnia obrazowanie w trybie wielkoobszarowego podglądu (Scan mode imaging). Wspomniana zdolność ma zapewniać nawet 100-krotnie większe pokrycie obszaru w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami dostępnymi w tej chwili na rynku.
Usługa tego rodzaju ma być szczególnie użyteczna w zastosowaniach wymagających stałego monitorowania, zarówno w przypadku obszarów lądowych, jak i morskich. „Nasze najnowocześniejsze funkcje stałego monitorowania, teraz wzbogacone o tryb przeglądu, umożliwiają naszym klientom komercyjnym oraz rządowym szybkie i bezproblemowe badanie ogromnych obszarów w celach takich jak monitorowanie lodu oceanicznego, zapewnienie bezpieczeństwa morskiego i poprawę w zastosowaniach z zakresu bezpieczeństwa narodowego” — skomentował Steve Young, wiceprezes ICEYE, odpowiadający za dział rozwoju biznesu i sprzedaży.
„Zdolność ICEYE do generowania obrazowania o szerokim zasięgu stanowi wartość dodaną na rynku usług opartych na radarach, w szczególności dla użytkowników morskich” – powiedziała Marte Indregard, Chief Commercial Officer w KSAT (Kongsberg Satellite Services AS), norweskiej spółce satelitarnej będącej klientem i partnerem ICEYE w zakresie obsługi danych. „Jako największy nabywca danych SAR do zastosowań morskich wiemy, że istnieje duże zapotrzebowanie na obrazy w trybie przeglądu, zapewniające efektywne pokrycie dużego obszaru i chętnie zaczniemy dostarczać je naszym klientom na całym świecie” - dopowiedziała Indregard.
Obrazowanie ICEYE "Scan mode" ma sprawdzać się w przypadkach zastosowań morskich, gdzie krajowe organy nadzoru i urzędnicy ds. bezpieczeństwa morskiego wymagają stałego monitorowania rozległych akwenów. Alternatywne metody obserwacji tych obszarów, takie jak samoloty i wysyłanie statków patrolowych na morze, są kosztowne i nie zawsze wykonalne z powodu niesprzyjającej pogody lub pory nocnej. Radarowe obrazowanie satelitarne działa natomiast zarówno w dzień, jak i w nocy, a nawet przy gęstym zachmurzeniu.
Aby zademonstrować skalę możliwości, ICEYE pokazał zobrazowanie o parametrach 400 na 100 km, uzyskane mniej więcej w czasie bezpośrednio po oswobodzeniu statku Ever Given z zablokowania w ścianie Kanału Sueskiego. Kadr ukazuje skupienie na rozpatrywanym rozległym obszarze wielu jednostek pływających, oczekujących po obu stronach przesmyku. Zobrazowanie, pokrywające obszar o powierzchni 40 000 km², odpowiada tak naprawdę ponad 1500 pojedynczym kadrom wykonanym przez satelity ICEYE w trybie Spot (obrazowania punktowego). Oprócz takiej możliwości pełnego skupienia na obserwowanych szczegółach terenu, firma zapewnia też pośredni tryb - Strip (obrazowanie pasmowe).
Przeprowadziliśmy próby obrazowania obszarów o rozmiarach do 100 x 400 km w jednym podejściu, obejmując za jednym zamachem obszary, które są odpowiednikiem ponad 1500 obrazów Spot.
ICEYE rozwija swoją konstelację satelitów radarowych od ponad 3 lat - jako pierwsza firma na świecie wystrzeliła satelitę SAR o masie poniżej 100 kg (w 2018 roku). Z kolei już w 2019 roku spółka pochwaliła się uzyskaniem zobrazowania SAR o rozdzielczości poniżej 1 metra. Z kolei rok 2020 to pierwsze zademonstrowane możliwości obrazowania interferometrycznego oraz sekwencji SAR-wideo.
W sumie ICEYE zgromadziło 152 mln USD w kolejnych rundach finansowania, uruchomiło 10 misji SAR i planuje wystrzelić jeszcze do 10 kolejnych satelitów jeszcze w 2021 r.