Reklama

SATELITY

Wieloletni kontrakt na obsługę SATCOM unijnych operacji

Fot. Airbus [airbus.com]
Fot. Airbus [airbus.com]

Na mocy nowej umowy ramowej z firmą Airbus dotyczącej usług satelitarnych o wartości dziesiątek milionów euro, Unia Europejska wzmocni realizację swoich misji wojskowych i cywilnych w obszarze szerokopasmowej komunikacji. Zleceniodawcą i stroną sygnującą kontrakt z koncernem w imieniu Wspólnoty i jej państw członkowskich jest Europejska Agencja Obrony (EDA).

Umowa tytułowana „EU SatCom Market” ma umożliwić państwom UE ujednolicenie potencjału oraz wymagań w odniesieniu do łączności satelitarnej - umozliwiając także skoordynowany, bardziej ekonomiczny i skuteczny dostęp do usług. Spośród 32 partycypujących finansowo podmiotów, 20 stanowią resorty obrony państw europejskich - liczące na szybki i skuteczny dostęp do rozwiązań i usług satelitarnych za pośrednictwem Europejskiej Agencji Obrony, która od 2012 roku zapewnia członkom projektu „EU SatCom Market” zdolności z dziedziny łączności satelitarnej.

Zawarte porozumienie będzie realizowane w czteroletniej perspektywie zamówień dotyczących usług komunikacji satelitarnej na potrzeby Unii Europejskiej i jej państw członkowskich. Chodzi o zapewnienie łączności niezbędnej do wykonywania wspólnych operacji wojskowych i cywilnych. Instytucją zlecającą realizację zamówienia jest EDA.

Umowa „EU SatCom Market” obejmuje dostarczanie łączności satelitarnej (w zakresach częstotliwości C, Ku, Ka i L), sprzedaż lub wynajem terminali oraz dostarczanie „rozwiązań pod klucz”, przede wszystkim takich możliwych do wykorzystania poza obszarem UE. Wskazuje się, że na okoliczność realizacji kontraktu Airbus nawiązał współpracę z firmą Marlink, która dostarczy niektóre terminale oraz usługi w paśmie L i Ku.

Dostęp do zakontraktowanych usług będzie możliwy z każdego miejsca na świecie. Ich wykorzystanie odbywać się może m.in w toku cywilnych i wojskowych misji pokojowych oraz europejskich operacji wspierania bezpieczeństwa, a także w misjach rozwoju technicznego i gospodarczego oraz współpracy. Podobne działania trwały w przypadku wielu dotychczasowych cywilnych i wojskowych unijnych misji i operacji, w których usługi „EU SatCom Market” są z powodzeniem wdrażane od kilku lat. „Dzięki temu programowi łączności satelitarnej Airbus przyczyni się do rozwoju wspólnych zdolności obrony europejskiej oraz cywilnych i wojskowych misji utrzymania pokoju” - podkreślił w kontekście podpisania umowy Dirk Hoke, dyrektor generalny Airbus Defence and Space.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!